Pierwsza chińska sonda z łazikiem wylądowała na Marsie
Chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę rano na Marsie - poinformowały chińskie media państwowe. To pierwsza w pełni chińska bezzałogowa misja na Czerwoną Planetę.
2021-05-15, 07:38
Do tej pory jedynie Stanom Zjednoczonym udało się umieścić swoją sondę na powierzchni Marsa.
Powiązany Artykuł
![ziemia słońce kosmos 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a37c854a-d322-4b00-95da-c6eb5bfa9617.jpg)
Oś Ziemi się przesuwa. To naturalne zjawisko przyspiesza
AFP przypomina, że w przeszłości kilka prób lądowania na Marsie dokonywanych przez USA, Rosję i kraje europejskie zakończyło się niepowodzeniem. Ostatnia udana próba miała miejsce w lutym, gdy amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła na powierzchni tej planety łazik Perseverance.
Blisko roczny lot
Sonda Tianwen-1 wyruszyła z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan w lipcu 2020 roku, a w lutym br., po pokonaniu 475 mln kilometrów, weszła na orbitę Marsa. Wylądowała na obszernej równinie Utopia Planita w północnej strefie okołobiegunowej Marsa.
- Tlen na Marsie. Naukowcom udało się uzyskać go z atmosfery
- Historyczne chwile na Marsie. Dron Ingenuity odbył pierwszy kontrolowany lot
Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Ma przemierzać Czerwoną Planetę przez około trzy miesiące, zbierając i analizując próbki skał. Może się poruszać z prędkością 200 metrów na godzinę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![curiosity free mars free nasa 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f46fc437-e5dc-4299-915c-c0ee5c30c1c3.jpg)
Życie na Marsie? Według nowych badań jest to możliwe
Kosmiczne ambicje
Chiny stały się pierwszym krajem świata, któremu udało się przeprowadzić orbitowanie, lądowanie i wypuszczenie łazika na Marsa w ramach swojej pierwszej misji marsjańskiej.
Misja Tianwen-1 uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują budowę – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu.
fc
REKLAMA