Rusza sesja plenarna PE. Wśród tematów m.in. patenty szczepionkowe i sytuacja w Strefie Gazy
W poniedziałek 17 maja rozpocznie się 4-dniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Wśród tematów poruszanych podczas obrad w Brukseli znajdą się m. in. paszporty szczepionkowe i zniesienie patentów szczepionkowych, co przyspieszyłoby ich produkcję.
2021-05-17, 07:04
To ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli, przed powrotem obrad do Strasburga. Poprawa sytuacji epidemicznej sprawiła, że kierownictwo Europarlamentu zdecydowało o powrocie do stolicy Alzacji od przyszłego miesiąca.
Powiązany Artykuł
Sesje plenarne znów w Strasburgu. PE chce wrócić do Francji od czerwca
Wśród tematów poruszanych w tym tygodniu są między innymi paszporty szczepionkowe, sytuacja w Strefie Gazy i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz wysokości 17,5 mld euro ma być przeznaczony na pomoc dla regionów odchodzących od węgla. Dziś zaplanowano debatę na ten temat, jutro głosowanie.
Posłuchaj
REKLAMA
Także jutro, w bloku popołudniowych debat europosłowie omówią sytuację w Strefie Gazy, gdzie od tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku.
Patenty szczepionkowe
W środę rano natomiast deputowani mają debatować nad propozycją Stanów Zjednoczonych dotyczącą zniesienie patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Wśród unijnych krajów nie ma w tej sprawie jednomyślności, co potwierdził niedawny szczyt w Porto z udziałem europejskich przywódców.
- Paszporty szczepionkowe. Unijne instytucje mają odmienne wizje dokumentu
- Nikłe szanse na zawieszenie broni w Gazie. Kolejny dzień nalotów i odpalania rakiet
Polska popiera ten pomysł i podkreśla, że doprowadzi do zwiększenia produkcji szczepionek, podobnie argumentuje też między innymi Hiszpania, ale Francja i Niemcy są sceptyczne. Także szefowie unijnych instytucji ostrożnie wypowiadają się na ten temat i mówią, że zniesienie patentów nie przyniesie w krótkiej perspektywie rozwiązania globalnego problemu braku szczepionek. Ich zdaniem pomóc może natomiast zniesienie blokady eksportu przez Stany Zjednoczone.
REKLAMA
st
REKLAMA