Rusza sesja plenarna PE. Wśród tematów m.in. patenty szczepionkowe i sytuacja w Strefie Gazy

W poniedziałek 17 maja rozpocznie się 4-dniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Wśród tematów poruszanych podczas obrad w Brukseli znajdą się m. in. paszporty szczepionkowe i zniesienie patentów szczepionkowych, co przyspieszyłoby ich produkcję.

2021-05-17, 07:04

Rusza sesja plenarna PE. Wśród tematów m.in. patenty szczepionkowe i sytuacja w Strefie Gazy
Sala plenarna Parlamentu Europejskiego w siedzibie w Brukseli; zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Reuters/POOL

To ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli, przed powrotem obrad do Strasburga. Poprawa sytuacji epidemicznej sprawiła, że kierownictwo Europarlamentu zdecydowało o powrocie do stolicy Alzacji od przyszłego miesiąca.

Powiązany Artykuł

1200 strasburg.jpg
Sesje plenarne znów w Strasburgu. PE chce wrócić do Francji od czerwca

Wśród tematów poruszanych w tym tygodniu są między innymi paszporty szczepionkowe, sytuacja w Strefie Gazy i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz wysokości 17,5 mld euro ma być przeznaczony na pomoc dla regionów odchodzących od węgla. Dziś zaplanowano debatę na ten temat, jutro głosowanie.

Posłuchaj

Fundsz wysokości 17,5 mld euro ma być przeznaczony na pomoc dla regionów odchodzących od węgla. Dziś zaplanowano debatę na ten temat, jutro głosowanie. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Także jutro, w bloku popołudniowych debat europosłowie omówią sytuację w Strefie Gazy, gdzie od tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku.

Patenty szczepionkowe

W środę rano natomiast deputowani mają debatować nad propozycją Stanów Zjednoczonych dotyczącą zniesienie patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Wśród unijnych krajów nie ma w tej sprawie jednomyślności, co potwierdził niedawny szczyt w Porto z udziałem europejskich przywódców.

Czytaj także:

Polska popiera ten pomysł i podkreśla, że doprowadzi do zwiększenia produkcji szczepionek, podobnie argumentuje też między innymi Hiszpania, ale Francja i Niemcy są sceptyczne. Także szefowie unijnych instytucji ostrożnie wypowiadają się na ten temat i mówią, że zniesienie patentów nie przyniesie w krótkiej perspektywie rozwiązania globalnego problemu braku szczepionek. Ich zdaniem pomóc może natomiast zniesienie blokady eksportu przez Stany Zjednoczone.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej