Strefa Gazy: rozejm kruchy, ale przestrzegany. Zamieszki w Jerozolimie

Mimo obowiązującego od kilkunastu godzin rozejmu w Strefie Gazy, niespokojnie jest w Jerozolimie. Na Wzgórzu Świątynnym wybuchły zamieszki między muzułmanami a policją. To właśnie wcześniejsze starcia w tym miejscu były przyczyną zakończonej właśnie wojny Izraela z Hamasem. Rozejm w Gazie jest jednak przestrzegany.

2021-05-21, 17:08

Strefa Gazy: rozejm kruchy, ale przestrzegany. Zamieszki w Jerozolimie

Po piątkowych modłach Palestyńczycy obrzucili izraelskich policjantów kamieniami, a ci odpowiedzieli granatami hukowymi. Według strony palestyńskiej, rannych miało zostać 15 osób. To właśnie zamieszki na Wzgórzu Świątynnym stały się jednym z powodów wybuchu wojny w Gazie. Rozejm w palestyńskie enklawie jest na razie przestrzegany.

Sami zwycięzcy

Izraelski premier Benjamin Netanjahu mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, że 11-dniowa operacja w Gazie zniszczyła możliwości bojowe Hamasu.

Powiązany Artykuł

1200_Biden_PAP.jpg
"Izraelczycy i Palestyńczycy zasługują na wolność". Biden o sytuacji na Bliskim Wschodzie

- Zniszczyliśmy potężną część ich podziemnych tuneli, tzw. metra. Hamas myślał, że może tam uciec i się chronić, teraz już nie może. Od lat przygotowywaliśmy się na takie uderzenie - mówił.

REKLAMA

Posłuchaj

Gaza - bardzo kruchy rozejm. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

Z kolei Hamas twierdzi, że to strona palestyńska zwyciężyła w zakończonej właśnie wojnie.

Ofiary wojny

W Gazie spod gruzów wydobyto ciała pięciu osób, co oznacza, że liczba ofiar po stronie palestyńskiej wzrosła do 243. Wśród zabitych ma też być 66 dzieci.

Powiązany Artykuł

1200_Guterres_PAP.jpg
"Należy ożywić bliskowschodni proces pokojowy". Szef ONZ o zawieszeniu broni w Strefie Gazy

W Izraelu zginęło 12 osób, w tym dwoje dzieci.

REKLAMA

Skarga do Trybunału w Hadze

Premier Autonomii Palestyńskiej tymczasem zapowiedział złożenie skargi na Izrael do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jego zdaniem, izraelska armia miała się dopuścić w Gazie zbrodni wojennych. Mohammad Shtayyeh wskazał, że nalotach na Strefę Gazy zginęło m.in. 20 palestyńskich rodzin, a setki budynków zostało zniszczonych.

Kilkanaście tygodni temu prokurator haskiego Trybunału ogłosił rozpoczęcia śledztwa w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych Izraela z wojny w 2014 roku. Izraelskie władze twierdzą, że nie ma podstaw prawnych, by Trybunał zajmował się tą sprawą.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej