more_horiz
Wiadomości

Ambasador Palestyny: premier Netanjahu powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:26
Ambasador Palestyny w Warszawie chce postawienia izraelskiego premiera przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Mahmud Khalifa uważa, że to premier Benjamin Netanjahu doprowadził do najnowszej wojny w Strefie Gazy. Zakończony w piątek konflikt zbrojny kosztował życie 248 osób po stronie palestyńskiej i 13 po stronie izraelskiej.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin NetanjahuFoto: PAP/EPA/YUVAL CHEN/POOL

Palestyński ambasador mówił w rozmowie z Polskim Radiem, że izraelski premier doprowadził do wojny w Gazie, by móc utrzymać się przy władzy. Mahmud Khalifa uważa, że tylko odsunięcie Benjamina Netanjahu zapobiegnie kolejnym wojnom w przyszłości.


Posłuchaj
00:21 Netanjahu.mp3 Ambasador Palestyny: premier Netanjahu powinien stanąć przed MTK (IAR)

 

- Dopóki jest Netanjahu przy władzy, to cały region jest zagrożony. Ten człowiek za wszelką cenę chce pozostać przy władzy i nic poza tym. Nie zależy mu na przyszłości regionu, czy też na przyszłości samych Izraelczyków. On działa w sposób agresywny i nienawistny, także przeciwko Izraelczykom - podkreślił.

gasa strp pap 1200 .jpg
Rozejm w Strefie Gazy. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała o pomoc dla cywilów

Mahmud Khalifa uważa, że po tym, jak izraelskie siły zabijały cywilów w Gazie, premier Netanjahu powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Palestyński dyplomata mówi też, że jedynym wyjściem z sytuacji jest wznowienie przerwanych siedem lat temu negocjacji pokojowych, a strona palestyńska oczekuje teraz konkretnych działań w tej sprawie od Rady Bezpieczeństwa ONZ i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: 

Zarzuty pod adresem Benjamina Netanjahu formułuje także izraelska opozycja. Tuż przed wybuchem wojny lider opozycji, centrysta Jair Lapid informował, że udało mu się stworzyć większościową koalicję rządową, co oznaczałoby odsunięcie Netanjahu od władzy. Konflikt w Gazie spowodował jednak, że z przyszłego sojuszu wycofała się kluczowa partia prawicowa Yamina.

11-dniowa wojna Izraela z Hamasem była jedną z najkrótszych, ale i najbardziej brutalnych wojen obu stron. Tylko w Gazie straty szacowane są na ćwierć miliarda dolarów, a odbudowa zniszczeń może zająć nawet kilka lat. Zarówno Izrael jak i Hamas ogłosiły się zwycięzcami konfliktu. Rozejm stał się możliwy dzięki mediacji Egiptu i Stanów Zjednoczonych.

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem