more_horiz
Wiadomości

Rozejm w Strefie Gazy. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała o pomoc dla cywilów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 00:33
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w sobotę do "pełnego przestrzegania" zawieszenia broni między Izraelem a dowodzonymi przez Hamas palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy. Rada podkreśliła też natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskich cywilów.
Rada Bezpieczeństwa podkreśliła potrzebę pomocy cywilom w Strefie Gazy
Rada Bezpieczeństwa podkreśliła potrzebę pomocy cywilom w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Licząca 15 członków Rada wydała pierwsze wspólne oświadczenie od wybuchu konfliktu 10 maja. Musiało ono bowiem zostać uzgodnione w drodze konsensusu; podczas 11-dniowego izraelsko-palestyńskiego konfliktu Radzie nie udało się wydać wspólnej deklaracji z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych, bliskiego sojusznika Izraela - wskazuje Reuters.

gaza 1200 pap (2).jpg
Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy Gazy liczą straty po wojnie

Odrzucone wcześniejsze wersje dokumentu

"Członkowie Rady Bezpieczeństwa z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie zawieszenia broni z dniem 21 maja i uznali ważną rolę Egiptu" i innych krajów w regionie w wypracowaniu rozejmu - dodano w dokumencie zatwierdzonym przez USA po usunięciu z pierwotnego tekstu akapitu o potępieniu przemocy. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Czytaj także: 

Waszyngton odrzucił do tej pory trzy oświadczenia, a także francuski projekt rezolucji domagający się "natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" i wzywający do "niezakłóconego dostarczania i dystrybucji pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy".

Poparcie dla apelu o odbudowę enklawy

"Rada Bezpieczeństwa wzywa do pełnego przestrzegania zawieszenia broni" - czytamy w tekście zaproponowanym przez Chiny, Norwegię i Tunezję, w którym po prostu zaznaczono, że członkowie Rady "ubolewają nad ofiarami wśród ludności cywilnej w wyniku przemocy".

gaza 1200 pap (3).jpg
W Gazie trwa szacowanie strat. Co najmniej 2 tys. mieszkań zostało zniszczonych

W oświadczeniu podkreślono "natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskiej ludności cywilnej, zwłaszcza w Strefie Gazy, i poparto apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do społeczności międzynarodowej o (...) odbudowę" palestyńskiej enklawy.

W tekście jest też mowa o potrzebie "pilnego przywrócenia spokoju” i "osiągnięcia kompleksowego pokoju opartego na koncepcji regionu, w którym dwa demokratyczne państwa, Izrael i Palestyna, żyją obok siebie w pokoju, z bezpiecznymi i uznanymi granicami".

Piąte spotkanie na temat sytuacji w Strefie Gazy

Oczekuje się, że w czwartek Rada Bezpieczeństwa ponownie omówi konflikt izraelsko-palestyński na comiesięcznym otwartym posiedzeniu poświęconym temu tematowi, zaplanowanym na długo przed wybuchem niedawnego konfliktu. Będzie to piąte spotkanie na ten temat w tym miesiącu, po czterech spotkaniach nadzwyczajnych, z których trzy odbyły się za zamkniętymi drzwiami.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem