Sankcje Waszyngtonu na reżim Łukaszenki. To reakcja na złamanie norm międzynarodowych
Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i podejmują kroki odwetowe wobec Białorusi. Obejmują one m.in. sankcje na białoruskie firmy i wysokich rangą przedstawicieli reżimu Łukaszenki, a także zawieszenie porozumienia USA-Białoruś o usługach w ruchu powietrznym.
2021-05-29, 08:53
Powiązany Artykuł
Szef MSZ: UE opowiada się za zdecydowaną karą dla władz Białorusi za "piractwo lotnicze"
W oświadczeniu informującym o krokach władz USA, w odpowiedzi na przymusowe zawrócenie samolotu Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasiewicza, rzecznik Białego Domu Jen Psaki uznała działania białoruskich władz za złamanie norm międzynarodowych.
- "To dopiero początek". Szef niemieckiego MSZ o sankcjach wobec Białorusi
- "Chcę, żebyście usłyszeli mój krzyk". Rozpaczliwy apel matki Ramana Pratasiewicza
Przypomniała, że zdarzenie ma miejsce w okresie narastającej fali represji ze strony reżimu Łukaszenki wobec narodu, który domaga się demokracji i praw człowieka. Psaki poinformowała, że Waszyngton będzie zabiegał o dalsze wspólne kroki wobec Mińska w NATO, Unii Europejskiej, G7 i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Możliwy współudział innych państw poza Białorusią". Wiceszef MSZ o aresztowaniu Pratasiewicza
Poza zawieszeniem porozumienia o usługach w ruchu powietrznym z 2019 r., Stany Zjednoczone przywrócą pełne sankcje wobec 9 białoruskich przedsiębiorstw państwowych i w koordynacji z Unią Europejską przygotują listę oficjeli rządu Łukaszenki, którzy zostaną objęci sankcjami.
REKLAMA
Jen Psaki wezwała Łukaszenkę do zgody na międzynarodowe śledztwo w sprawie wydarzeń z 23 maja, na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i podjęcie pełnego dialogu politycznego z demokratyczną opozycją, m.in. w sprawie przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich.
pb
REKLAMA