more_horiz
Wiadomości

Niemiecki kardynał złożył rezygnację. "Kościół znalazł się w martwym punkcie"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:15
Arcybiskup Monachium i Freisingu, kardynał Reinhard Marx, złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka - poinformowała archidiecezja w wydanym komunikacie. To dla kardynała "kwestia współodpowiedzialności za katastrofę nadużyć seksualnych popełnionych przez przedstawicieli Kościoła". Jego zdaniem Kościół katolicki znalazł się w "martwym punkcie".
Arcybiskup podkreślił, że jego rezygnacja może być osobistym znakiem nowych początków, nowego przebudzenia Kościoła
Arcybiskup podkreślił, że jego rezygnacja może być osobistym znakiem nowych początków, nowego przebudzenia KościołaFoto: PAP/DPA/Federico Gambarini
homo homoseksualizm symbol FREE_1200_660.jpg
Błogosławieństwa dla par homoseksualnych. Forum Katolików Niemieckich apeluje o reakcję

W liście z 21 maja kardynał Marx poprosił papieża o przyjęcie jego rezygnacji z urzędu arcybiskupa Monachium i Freisingu.

Czytaj także:

"W gruncie rzeczy jest to dla mnie kwestia współodpowiedzialności za katastrofę nadużyć seksualnych popełnionych przez urzędników kościelnych w ostatnich dziesięcioleciach" - napisał kard. Marx. Według niego dochodzenia i ekspertyzy z ostatnich dziesięciu lat konsekwentnie wykazywały "wiele błędów osobistych i administracyjnych", ale także "błędy instytucjonalne lub systemowe".

kościół free 1200
Sytuacja Kościoła w Niemczech. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z ostatnim stadium przed schizmą

Jego zdaniem Kościół katolicki znalazł się w "martwym punkcie", a jego rezygnacja może być osobistym znakiem nowych początków, nowego przebudzenia Kościoła. "Chcę pokazać, że nie urząd jest na pierwszym planie, ale misja Ewangelii" - stwierdził.

Kard. Marx jest jednym z najbardziej znanych niemieckich biskupów i był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) do 2020 r. W debacie o przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech wyróżniał się jako zwolennik reform.

Stwierdził, że jego prośba o przyjęcie rezygnacji była bardzo osobistą decyzją. "Chcę, żeby to było jasne: jestem gotów wziąć osobistą odpowiedzialność, nie tylko za własne błędy, ale za instytucję Kościoła, którą pomagałem kształtować i formować przez dziesięciolecia" - napisał. Oczekuje się, że będzie on kontynuował swoją posługę biskupią do czasu podjęcia decyzji w sprawie jego rezygnacji.

Latem tego roku spodziewana jest ekspertyza w sprawie przypadków nadużyć seksualnych w archidiecezji Monachium i Freisingu, która ma przede wszystkim ustalić, w jaki sposób możliwe były nadużycia seksualne księży w diecezji i czy wysocy rangą duchowni chronili sprawców.

pb

Zobacz także

Zobacz także