X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruś: tylko w maju ponad 100 wyroków motywowanych politycznie, setki zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 01:19
W maju na Białorusi zapadło co najmniej 109 wyroków w sprawach karnych motywowanych politycznie – twierdzi centrum praw człowieka Wiasna. W majowym raporcie wskazuje na nowe zatrzymania, atak na TUT.by, incydent z samolotem Ryanair i zatrzymanie Ramana Pratasiewicza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: uzhursky / Shutterstock.com

Co najmniej 109 osób skazano w maju w procesach w sprawach karnych motywowanych politycznie – pisze centrum Wiasna w raporcie podsumowującym miniony miesiąc.

Jens Stoltenberg 663 free tt.jpg
Szef NATO o współpracy Rosji z Białorusią: jesteśmy gotowi bronić każdego sojusznika

Aktywiści zaznaczyli przy tym, że "monitoring procesów sądowych realizowany przez wolontariuszy i prawników Wiasny, potwierdził liczne przypadki naruszenia zasady sprawiedliwego procesu, praw i gwarancji wobec oskarżanych".

Zatrzymania za symbolikę

Chociaż protesty, właśnie ze względu na represje, są znikome, w maju dochodziło do zatrzymań obywateli za korzystanie z "niezarejestrowanej symboliki", czyli biało-czerwono-białego połączenia kolorów – zarówno w miejscach publicznych jak i w mieszkaniach i na terenach prywatnych.

Czytaj także:"Wiasna posiada informacje o 332 zatrzymanych i o ok. 240 wyrokach sądów – w 160 przypadkach zastosowany kary aresztu, w 77  grzywny" – czytamy w raporcie.

Kolejni skazani

Działacze praw człowieka zwracają uwagę, że w maju zapadły kolejne wyroki wobec sądzonych w głośnych zbiorowych procesach aktywistów i opozycjonistów, np. w Mohylewie wobec Pawła Siewiaryńca, Jauhiena Afnahiela i Andreja Wojnicza (7 lat więzienia) i innych.

Swiatłana Cichanouska free tt twitter 1200.jpg
Cichanouska: najbardziej w Europie rozumieją nas Litwa i Polska

W Brześciu za udział w protestach na kary więzienia do pięciu lat skazano 13 osób, w tym dwoje niepełnoletnich (do trzech lat więzienia).

Paraliż mediów

W maju doszło także do ataku władz na największy na Białorusi niezależny portal internetowy TUT.by. Formalnie przyczyną zatrzymania 15 pracowników i faktycznego paraliżu portalu (jednocześnie został on zablokowany za "nielegalne" treści), stały się zarzuty o uchylanie się od płacenia podatków. Według Wiasny jest to "kolejny atak władz na niezależne dziennikarstwo, którego celem jest zniszczenie jednego z najbardziej popularnych i opiniotwórczych portali internetowych".

Czytaj także:Niezależni eksperci uważają, że sprawa TUT.by w istocie doprowadzi do zniszczenia portalu zarówno jako projektu medialnego, jak i biznesowego, a docelowo może on zostać przejęty przez władze. TUT.by był czytany przez ponad 60 proc. użytkowników białoruskiego internetu.

Zatrzymanie Pratasiewicza

Wśród wydarzeń, które miały istotny wpływ na sytuację praw człowieka na Białorusi, centrum Wiasna wskazuje przymusowe lądowanie w Mińsku samolotu Ryanair z Aten do Mińska i zatrzymanie znajdujących się na jego pokładzie Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi, co doprowadziło do poważnego kryzysu w relacjach międzynarodowych.

poczobut facebook12.jpg
Andrzej Poczobut ze statusem ekstremisty. Będzie gorzej traktowany w areszcie

"Przymusowe lądowanie samolotu z wykorzystaniem lotnictwa wojskowego w celu zatrzymania dwójki opozycyjnych blogerów wywołało ostrą negatywną reakcję ze strony krajów UE, USA, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, co poskutkowało m.in. zakazem lotów nad Białorusią, na Białoruś i z Białorusi. UE zapowiedziała także przygotowanie czwartego pakietu sankcji wobec władz Białorusi" – pisze Wiasna.

Wywiad pod presją

Opublikowany już w czerwcu wywiad uwięzionego Ramana Pratasiewicza dla telewizji państwowej, w którym w ciągu półtorej godziny mężczyzna m.in. "przyznaje się do błędów" i kaja się, a także wypowiada szereg ocen krytycznych i oskarżeń pod adresem opozycji i swoich dawnych współpracowników, nie jest przedmiotem majowego raportu Wiasny.

W oddzielnym komentarzu szef Wiasny Aleś Bialacki ocenił, że wywiad "został nagrany pod presją, co najmniej psychologiczną", a wszystko, co mówi Pratasiewicz, to "czysta propaganda, która nie ma żadnej podstawy prawnej".

Przygotowanie do tortur

Aktywiści Wiasny wyrazili również zaniepokojenie "licznymi faktami brutalnego traktowania osób, zatrzymanych i skazanych na kary aresztu za udział w pokojowych zgromadzeniach".

łukaszenka free 1200.jpg
"Jego epoka już się przeżyła". Prof. Tadeusz Marczak o reżimie Łukaszenki

"W aresztach i miejscach czasowego przebywania osób zatrzymanych celowo stworzono nieludzkie warunki, które eksperci Wiasny kwalifikują jako tortury" – napisano w raporcie. Wskazano również, że śmierć więźnia politycznego Witolda Aszuraka w kolonii karnej nastąpiła "w niewyjaśnionych okolicznościach".

Masowy charakter

Wiasna stwierdza, podobnie jak w minionych miesiącach, że "sprawy karne motywowanie politycznie pozostają podstawową formą represji i mają coraz bardziej masowy charakter".

Z danych oficjalnych wynika, że od początku kampanii przed wyborami prezydenckimi w ubiegłym roku wszczęto już ponad 3000 spraw karnych. W sumie zatrzymano od początku kampanii ponad 34 tys. osób (większość za wykroczenia, głównie "nielegalne zgromadzenia"). Według obrońców praw człowieka na Białorusi jest obecnie 471 więźniów politycznych. 1 czerwca ich liczba była o 99 większa niż miesiąc wcześniej.

W ostatnim czasie Białoruś zaostrzyła szereg ustaw dotyczących działalności mediów, zgromadzeń publicznych, "przeciwdziałania ekstremizmowi". Według Wiasny zmiany te w praktyce "penalizują każdą publiczną krytykę pod adresem władz".

fc

Czytaj także

"Niczego nie żałuję". Siarhiej Cichanouski o pobycie w białoruskim więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 19:34
W krótkim wywiadzie udzielonym rosyjskiej sekcji Deutsche Welle siedzący w areszcie białoruski opozycjonista Siarhiej Cichanouski powiedział, że więzienie zepsuło mu zdrowie, choć nie zmieniło jego przekonań. Mąż byłej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi został zatrzymany dokładnie rok temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie działaczki zwolnione z aresztu. Romaszewska: wolność w zamian za emigrację

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 21:14
- Uwalniając z aresztu polskie działaczki, reżim Aleksandra Łukaszenki pozbawił się przyjemności zorganizowania im procesu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska, dyrektor TV Biełsat.
rozwiń zwiń