more_horiz
Wiadomości

Joe Biden przedłużył sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 05:13
Prezydent USA Joe Biden przedłużył we wtorek na kolejny rok amerykańskie sankcje wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi. Prezydent podpisał zarządzenie w tej sprawie i powiadomił o tym Kongres - poinformował Biały Dom.
Joe Biden
Joe BidenFoto: archna nautiyal / Shutterstock.com

W zarządzeniu Biden stwierdził, że "działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób... nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA".

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Nieoficjalnie: sankcje UE wobec Białorusi za porwanie samolotu w przyszłym tygodniu

Prezydent podkreślił, że działania te "naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi". "Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi... a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego" – napisał Biden.

Czytaj także:Amerykańskie ustawodawstwo wymaga aby prezydent co roku dokonywał przedłużenia, lub uchylenia, sankcji wobec danego kraju i zawiadamiał o tym Kongres.

Raman Hałouczanka 1200.jpg
"Wiemy, czym je zastąpić". Premier Białorusi grozi wstrzymaniem importu towarów i technologii z Zachodu

Sankcje wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu po raz pierwszy zastosował w czerwcu 2006 r. ówczesny prezydent George W. Bush. Dotyczyły m. in. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.

3 czerwca br. administracja Bidena rozszerzyła sankcje na szereg białoruskich przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego. 

fc

Zobacz także

Zobacz także