X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zatrzymać nielegalną migrację i przemyt ludzi". Afganistan chce większej współpracy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:46
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab powiedział Polskiemu Radiu, że jego kraj chce zwiększyć dotychczasową współpracę z Polską. Polityk w Warszawie spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Były to pierwsze tego typu polsko-afgańskie konsultacje od 30 lat.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami BBN
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami BBNFoto: Łucja Sucharska/MSZ

Za trzy miesiące wojska NATO, w tym Amerykanie i Polacy ostatecznie opuszczą Afganistan po 20 latach obecności. Afgańskie władze chcą wówczas rozpocząć nowy etap współpracy z krajami takimi jak Polska.

ambasador afganistan spec wywiad cegla 1200  .jpg
"To początek nowego rozdziału". Tahir Kadiri o wycofaniu wojsk z Afganistanu

Wiceszef afgańskiej dyplomacji Mirwais Nab mówił Polskiemu Radiu, że najważniejsza miałaby być współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi o finansowe wspieranie miejscowego wojska i policji, ale także o walkę z nielegalną migracją z Afganistanu. - Rozumiemy, jak ta sprawa jest odbierana przez opinię publiczną w Polsce i chcemy zatrzymać nielegalną migrację czy przemyt ludzi, ale także pranie brudnych pieniędzy - powiedział minister.

Posłuchaj
00:51 11130530_1.mp3 Afganistan chce większej współpracy z Polską. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Równocześnie w krajach Zachodu rosną obawy o to, czy po wyjściu wojsk NATO talibowie nie będą chcieli obalić rządu w Kabulu. Od kilku tygodni w całym kraju dochodzi do coraz cięższych walk rebeliantów z siłami rządowymi.

Czytaj także:

Wiceminister Mirwais Nab twierdzi, że talibowie nie będą w stanie przejąć władzy. - Jesteśmy gotowi na rozmowy pokojowe, ale jeśli talibowie wybierają wojnę, to nasze siły są gotowe, by bronić kraju. Każdego dnia w większości naszych prowincji toczą się walki, co pokazuje, że talibom zależy na prowadzeniu wojny, a nie na rozmowach pokojowych - dodał wiceszef afgańskiego MSZ w rozmowie z Polskim Radiem.

Misja NATO w Afganistanie trwała dwie dekady. W jej szczytowym momencie liczyła nawet 100 tysięcy obcych wojsk, w tym głównie Amerykanów. Przez Afganistan przewinęło się też 30 tysięcy polskich żołnierzy. Zginęło 44 z nich.

dn

Czytaj także

Kto skorzysta na destabilizacji Afganistanu? Ekspert PISM o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 07:17
- Po ostatecznym wyjściu we wrześniu br. sił USA i misji NATO z Afganistanu kontrolowana destabilizacja tego kraju będzie na rękę Chinom, Rosji, Pakistanowi i Indiom - uważa ekspert PISM Arkadiusz Legieć. Kreśli on mało optymistyczną sytuację bezpieczeństwa w regionie.
rozwiń zwiń