"Zatrzymać nielegalną migrację i przemyt ludzi". Afganistan chce większej współpracy z Polską

Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab powiedział Polskiemu Radiu, że jego kraj chce zwiększyć dotychczasową współpracę z Polską. Polityk w Warszawie spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Były to pierwsze tego typu polsko-afgańskie konsultacje od 30 lat.

2021-06-11, 15:46

"Zatrzymać nielegalną migrację i przemyt ludzi". Afganistan chce większej współpracy z Polską
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami BBN. Foto: Łucja Sucharska/MSZ

Za trzy miesiące wojska NATO, w tym Amerykanie i Polacy ostatecznie opuszczą Afganistan po 20 latach obecności. Afgańskie władze chcą wówczas rozpocząć nowy etap współpracy z krajami takimi jak Polska.

Powiązany Artykuł

ambasador afganistan spec wywiad cegla 1200  .jpg
"To początek nowego rozdziału". Tahir Kadiri o wycofaniu wojsk z Afganistanu

Wiceszef afgańskiej dyplomacji Mirwais Nab mówił Polskiemu Radiu, że najważniejsza miałaby być współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi o finansowe wspieranie miejscowego wojska i policji, ale także o walkę z nielegalną migracją z Afganistanu. - Rozumiemy, jak ta sprawa jest odbierana przez opinię publiczną w Polsce i chcemy zatrzymać nielegalną migrację czy przemyt ludzi, ale także pranie brudnych pieniędzy - powiedział minister.

Posłuchaj

Afganistan chce większej współpracy z Polską. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Równocześnie w krajach Zachodu rosną obawy o to, czy po wyjściu wojsk NATO talibowie nie będą chcieli obalić rządu w Kabulu. Od kilku tygodni w całym kraju dochodzi do coraz cięższych walk rebeliantów z siłami rządowymi.

REKLAMA

Czytaj także:

Wiceminister Mirwais Nab twierdzi, że talibowie nie będą w stanie przejąć władzy. - Jesteśmy gotowi na rozmowy pokojowe, ale jeśli talibowie wybierają wojnę, to nasze siły są gotowe, by bronić kraju. Każdego dnia w większości naszych prowincji toczą się walki, co pokazuje, że talibom zależy na prowadzeniu wojny, a nie na rozmowach pokojowych - dodał wiceszef afgańskiego MSZ w rozmowie z Polskim Radiem.

Misja NATO w Afganistanie trwała dwie dekady. W jej szczytowym momencie liczyła nawet 100 tysięcy obcych wojsk, w tym głównie Amerykanów. Przez Afganistan przewinęło się też 30 tysięcy polskich żołnierzy. Zginęło 44 z nich.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej