X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: generałowie-sygnatariusze apeli o "rozpadzie kraju" wezwani przed Wysoką Radę Wojskową

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 22:15
Sześciu francuskich generałów, którzy podpisali apele wojskowych w sprawie „rozpadu Francji", otrzymało wezwanie do stawienia się przed Wysoką Radą Wojskową - poinformował w sobotę dziennik „Le Monde”.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sylv1rob1

Wezwanie podpisane przez minister ds. sił zbrojnych Florence Parly zostało wysłane 25 maja.

Czytaj także:
1200_Macron_PAP.jpg
"Należy nazwać to zło". Macron zapowiada walkę z "plagą antysemityzmu"

Do innych generałów i wojskowych wysłano pisma z prośbą o przyznanie się, że podpisali apel. Drugi publiczny apel wojskowych opublikowany w prawicowym tygodniku „Valeurs Actuelles” był anonimowy.

„Procedura jest w toku” – potwierdziło informacje „Le Monde’a” ministerstwo sił zbrojnych informując, że przesłuchania powinny się odbyć w ciągu kilku miesięcy.

Możliwe sankcje 

Wojskowym grożą sankcje, w tym wyrzucenie w tzw. kategorii drugiej służby wojskowej (emerytowany, lecz może zostać ponownie wezwany do służby czynnej) oraz utrata przywilejów i redukcja uposażeń.

Ministerstwo ds. sił zbrojnych podkreśla, że apele wojskowych miały „oskarżycielski, oburzający i kontrowersyjny ton” i angażowały apolityczną armię w politykę.

Czytaj także:

Sygnatariusze

Czytaj także:
Macron tt-1200.jpg
Prezydent Francji spoliczkowany podczas wizyty na południu kraju. Napastnik został zatrzymany

„Le Monde” informuje, że jeden z generałów, Emmanuel de Richoufftz, był współpracownikiem socjalistycznego premiera Pierre'a Mauroya na początku lat 80. Generał Christian Piquemal, były dowódca Legii Cudzoziemskiej, w 2016 roku został ukarany za udział w nielegalnej demonstracji przeciwko imigrantom w Calais.

Wśród sygnatariuszy zidentyfikowano również 18 czynnych żołnierzy, w tym czterech oficerów.

Apel o "obronę patriotyzmu"

W apelach opublikowanych w kwietniu i w maju wojskowi wzywali prezydenta Francji Emmanuela Macrona do "obrony patriotyzmu" i chronienie kraju przed islamizmem. Sygnatariusze potępili „rozpad kraju”, który ich zdaniem uderza w państwo i grozi wojną domową.

Wojskowi napisali, że są „gotowi do wspierania działań politycznych, które będą brać pod uwagę ochronę narodu”.

Wysoka Rada Wojskowa składa się z generałów wojsk lądowych, powietrznych i marynarki wojennej. Ostateczną decyzję w sprawie sankcji podejmuje prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych.

jbt

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Francja wojsko

Czytaj także

"Każdy żołnierz może myśleć, co chce". Dowództwo Sił Zbrojnych Francji wzywa do neutralności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:17
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Francji generał Francois Lecointre wezwał żołnierzy do przestrzegania neutralności politycznej w związku z publikacją dwóch apeli wysłanych przez wojskowych do prezydenta Emmanuela Macrona, ostrzegających przed zagrożeniem ze strony islamizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagrożenie terroryzmem skłoniło wojskowych do reakcji". Prof. Rouban o sytuacji we Francji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 04:25
- Wzrost przemocy, zabójstwa policjantów w ostatnim czasie oraz zagrożenie terroryzmem we Francji skłoniły policjantów i wojskowych do publikacji listów otwartych zawierających ostrzeżenie przed łamaniem wartości Republiki. Francuzi popierają te apele - powiedział prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu.
rozwiń zwiń