"Celem jest porozumienie". Będą kolejne rozmowy ws. kopalni Turów

Dwudniowe negocjacje dotyczące kopalni Turów zakończyły się bez porozumienia. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek. Delegacje Polski i Czech ponownie spotkają się w Pradze.

2021-06-18, 18:05

"Celem jest porozumienie". Będą kolejne rozmowy ws. kopalni Turów
Czesi chcą odszkodowania za pracę kopalni Turów na Dolnym Śląsku. Foto: Reuters/ FORUM

Powiązany Artykuł

kolaz ministrow forum 1200 .jpg
Rząd wysyła do Pragi negocjatorów w sprawie kopalni Turów. Znamy skład delegacji

Minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka przed powrotem do Polski podsumował przebieg dotychczasowych negocjacji. To były bardzo intensywne dwa dni i twarde rozmowy. Poruszyliśmy dużo kwestii. Myślę, że po obu stronach mamy lepsze zrozumienie. Jest wspólna intencja rozwiązania tego sporu w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy i w sposób długotrwały. Idziemy w kierunku porozumienia - powiedział minister.

Posłuchaj

Negocjacje ws. kopalni Turów zostały odłożone do wtorku - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

"Dwa dni trudnych negocjacji, bez ostatecznego porozumienia, ale ze znalezieniem zrozumienia w wielu kwestiach. Wielka praca za nami, nadal wiele otwartych pytań. Wracamy do negocjacji we wtorek. Chęć znalezienia porozumienia została ponownie potwierdzona" - napisał na Twitterze Michał Kurtyka.

Czeskie ministerstwo środowiska podało w swoim komunikacie, że negocjacje eksperckie dotyczyły konkretnych warunków międzyrządowej umowy, jednak nie poinformowało o szczegółach. - Rozmowy są bardzo trudne, ale po raz kolejny wraz z ministrem Kurtyką potwierdziliśmy, że naszym celem jest porozumienie - powiedział czeski minister środowiska Richard Brabec.

Czytaj także: 

Poszukiwanie kompromisu w sporze o kopalnię

Wypracowanie kompromisu przez delegacje Polski i Czech ma doprowadzić do wycofania pozwu złożonego przez Czechów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

W maju TSUE przychylił się do wniosku czeskiego rządu o zastosowanie środka tymczasowego i nakazał wstrzymanie wydobycia do czasu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego kopalni. Tak się jednak nie stało. Czechy zwróciły się do Trybunału o ukaranie Polski kwotą 5 milionów euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej