more_horiz
Wiadomości

Będą afrykańskie szczepionki na COVID-19? WHO chce stworzyć hub technologii mRNA

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 23:37
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczyna tworzenie specjalnego centrum szczepionkowego w RPA. Ma to być miejsce w którym koncerny z afrykańskich krajów będą poznawać najnowszą technologię i uczyć się produkcji szczepionek opartych na mRNA.
Siedziba WHO w Genewie
Siedziba WHO w GenewieFoto: EQRoy/shutterstock

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, poinformował, że pomysł powołania centrum nowych technologii powstał dwa miesiące temu. - Huby technologiczne to miejsca szkoleń, gdzie producenci z biedniejszych krajów są uczeni, jak produkuje się określone rodzaje szczepionek oraz otrzymują niezbędne licencje - dodał Ghebreyesus.

1200_koronawirus_shutterstock.jpg
"Największe zagrożenie pandemii COVID-19". Epidemiolog ostrzega przed wariantem Delta

00:55 hub-technologii-spec - cegla.mp3 W centrum szczepionkowego w RPA koncerny z afrykańskich krajów będą poznawać najnowszą technologię i uczyć się produkcji szczepionek opartych na mRNA. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR)

WHO twierdzi, że dzięki centrum w Afryce będzie można produkować szczepionki oparte na mRNA, czyli najskuteczniejsze i najbardziej zaawansowane preparaty. Takimi właśnie szczepionkami są produkty firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Czytaj także:

Szkolenie poszczególnych afrykańskich firm ma trwać od 9-12 miesięcy. Do tej pory do udziału w pracach hubu zgłosiły się dwa miejscowe koncerny. WHO prowadzi obecnie rozmowy z firmami Pfizer oraz Moderna w sprawie ewentualnego udzielenia licencji na produkcję. 


opr. Johns Hopkins University

Afryka to najbiedniejszy kontynent na świecie, gdzie zaledwie 3 procent mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa uważa, że przyszłe centrum może znacznie to przyspieszyć. - Nie możemy dłużej polegać na szczepionkach produkowanych poza Afryką, bo one do nas nie docierają na czas, a ludzie umierają - dodaje prezydent RPA.

Do tej pory na całym świecie w pełni zaszczepiono 775 milionów osób.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem