Nowe zasady przylotów do Wielkiej Brytanii. Zobacz, co się zmieni dla podróżujących z Polski

2021-06-24, 10:10

Nowe zasady przylotów do Wielkiej Brytanii. Zobacz, co się zmieni dla podróżujących z Polski
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Damian Pankowiec/ Shutterstock

Brytyjczycy ogłoszą po południu aktualizację zasad przylotów do Zjednoczonego Królestwa. Obowiązuje system trzech list: czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Tylko przybycie z kraju z tej ostatniej nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny. Polska, jak większość krajów Europy, dziś jest na liście pomarańczowej.

Przylot z Polski na Wyspy obecnie nie jest łatwy. Test przed wejściem do samolotu, po przybyciu - kwarantanna i kolejne dwa testy, nie tanie, bo PCR. Izolacja musi trwać 10 dni, choć kupno i wykonanie kolejnego testu w piątym dniu może ją skrócić.

Posłuchaj

Aktualizacja zasad przylotów do Zjednoczonego Królestwa. Z Londynu relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Dziś teoretycznie może się to zmienić. Ministerstwo transportu co trzy tygodnie odświeża zestawienia i ogłasza, które kraje przesuwają się w górę lub w dół. Krajów na zielonej liście jest na razie niewiele- rząd tłumaczy, że nie chcą importu przypadków i wariantów, który mógłby zagrozić planowi otwarcia kraju.

Powiązany Artykuł

robot covid free shutterstock 1200.jpg
Ma ułatwić kontakt z osobą zakażoną. W Hiszpanii powstał robot dla chorych na COVID-19

Branża lotnicza i turystyczna apelują o poluzowanie zasad. Bo zaczęło się lato, a bariery dla podróżnych z Wyspach myślących o słońcu Portugalii, Malty czy Hiszpanii nie znikają.

Awans na listę zieloną oznacza brak obowiązku izolacji i tylko jeden test PCR, w drugim dniu po przybyciu na Wyspy. To ułatwiłoby życie np. polskim emigrantom chcącym odwiedzić rodzinę w Polsce. Z drugiej strony Warszawa wprowadziła swoje ograniczenia. Po przylocie nad Wisłę obowiązkowa jest siedmiodniowa kwarantanna, nieobowiązująca jednak osób z dwiema dawkami szczepionki To dlatego, że w Królestwie dominuje wariant indyjski, bardziej zaraźliwy.

Czytaj także:

Dzisiejsza aktualizacja dotyczy formalnie tylko Anglii, ale w przeszłości Walia, Szkocja i Irlandia Północna koordynowały reguły z największym krajem Królestwa.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej