Ministrowie rolnictwa UE poparli reformę Wspólnej Polityki Rolnej
Ministrowie rolnictwa z unijnych krajów poparli reformę Wspólnej Polityki Rolnej. W przyszłym miesiącu ma to zrobić Parlament Europejski.
2021-06-28, 16:32
Kompromis w sprawie reformy osiągnęli w ubiegłym tygodniu przedstawiciele europosłów i unijnych rządów po prawie trzech latach rokowań. Unijne rolnictwo po zmianach ma być bardziej ekologiczne i przyjazne dla zwierząt, ale też ma wspierać małe i średnie gospodarstwa rodzinne oraz młodych rolników.
Powiązany Artykuł
"Polska wieś będzie wzorem dla innych krajów". Grzegorz Puda o nowych projektach
- To dobra wiadomość dla rolników, bo chcieli wiedzieć jak będzie wyglądała reforma - komentował komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski po ogłoszeniu zgody na zmiany w unijnym rolnictwie.
Reforma jest szansą dla małych gospodarstw
Unijny komisarz podkreślał przede wszystkim aspekt społeczny, oprócz ekologicznego. Tłumaczył, że reforma jest szansą dla małych gospodarstw i że w ostatniej dekadzie Unia straciła 4 miliony małych gospodarstw, które nie mają szans w starciu z intensywną konkurencją.
- Rolnictwo stało się wyścigiem na coraz bardziej intensywną produkcję i gospodarstwo, które wczoraj było duże, dziś jest już tylko średnie, jutro będzie małe a pojutrze przestanie może istnieć - powiedział Janusz Wojciechowski. Dodał, że wyścig eliminuje mniejszych i słabszych i że reforma daje im szanse. - Jestem przekonany, że uda się powstrzymać proces wypadania małych gospodarstw, może w niektórych uda się przywrócić produkcję. To powinien być efekt tej reformy i bardzo sprawiedliwy - dodał komisarz Janusz Wojciechowski.
REKLAMA
- Jarosław Kaczyński: nie będzie silnej, zamożnej Polski bez dostatniej polskiej wsi
- Wsparcie inwestycji w modernizację gospodarstw rolnych. Zobacz, jak je uzyskać
- Kończą się terminy złożenia wniosków do ARiMR. Spieszyć się muszą właściciele lasów i młodzi rolnicy
Jeśli chodzi o cele ekologiczne, to zgodnie z porozumieniem, 25 procent z dopłat bezpośrednich ma być przeznaczone na projekty ekologiczne, natomiast w programie na rozwój obszarów wiejskich na ochronę środowiska ma być przeznaczonych 35 procent.
Nowe wytyczne mają obowiązywać od 2023 do 2027. Do końca tego roku państwa członkowskie mają przesłać Komisji Europejskiej do zatwierdzenia swoje krajowe plany strategiczne.
nt
REKLAMA