more_horiz
Wiadomości

Luzowanie obostrzeń w Szkocji. Powrót z Polski nie musi wiązać się z kwarantanną

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 17:51
Od poniedziałku (19.07) polscy emigranci wracający do Szkocji z wizyty nad Wisłą unikną kwarantanny. Edynburg poluzowuje zasady. Zniknie obowiązek dziesięciodniowej izolacji po przybyciu z krajów z tzw. pomarańczowej listy. Są jednak warunki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: I Wei Huang / Shutterstock.com

Warunki są trzy. Po pierwsze, trzeba być w pełni zaszczepionym. Po drugie - przynajmniej na razie liczą się tylko zastrzyki zrobione na terenie Zjednoczonego Królestwa. Wreszcie - w drugim dniu po powrocie nadal będzie trzeba wykonać test PCR, który służy wykryciu importu ewentualnych nowych wariantów.

shutterstock koronawirus belgia free 1200.jpg
Koronawirus wciąż groźny. Czesi i Słowacy zmieniają zasady wjazdu do swych krajów
Posłuchaj
00:14 Szkocja IAR 1.mp3 Nicola Sturgeon: Od poniedziałku 19 lipca kwarantanna nie będzie już obowiązkowa dla ludzi z pomarańczowej listy, pod warunkiem, że są w pełni zaszczepieni w ramach brytyjskiego programu szczepień, a w drugim dniu po przybyciu wykonają test PCR (IAR)

Wcześniej podobne zasady ogłoszono w Anglii. One również wejdą w życie w poniedziałek. Rząd Borisa Johnsona poinformował, że zastanawia się nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby uniknąć obowiązkowej izolacji ludziom, którzy zaszczepili się poza granicami Królestwa, na przykład turystom.

Czytaj również:

Szkocja luzuje wolniej

boris johnson forum-0619777037 1200.jpg
Anglia: Boris Johnson ogłasza zniesienie kolejnych restrykcji

Dziś regionalny rząd Szkocji ogłosił, że poluzuje obostrzenia koronawirusowe. Zrobi to jednak ostrożniej, niż Anglia. Nadal obowiązywać będzie na przykład noszenie maseczek w miejscach publicznych pod dachem. Co więcej, rząd w Edynburgu zmodyfikował nieco pierwotny plan, który powstał na początku roku.

Posłuchaj
00:12 Szkocja IAR 2.mp3 Nicola Sturgeon: Zniesienie wszystkich środków ostrożności i restrykcji naraziłoby na większe ryzyko nas wszystkich. Ale przede wszystkim znacznie utrudniłoby życie ludziom z grupy największego ryzyka (IAR)

Choć cały kraj znajdzie się teraz na "poziomie zerowym", to do listy obowiązujących restrykcji dodano kilka nowych. Pierwsza minister Nicola Sturgeon tłumaczyła, że dominujący w kraju wariant Delta nakazuje większą ostrożność.

Tymczasem po południowej stronie granicy, w Anglii, zostaną zniesione wszystkie przepisy epidemiczne. Zamiast tego rząd Borisa Johnsona chce, by mieszkańcy stosowali się do sugestii i wskazówek i kierowali "osobistą odpowiedzialnością". Maseczki w metrze lub tramwaju będą rekomendowane, ale nie będzie już nakazu ich noszenia.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem