Będą kolejne sankcje UE wobec Białorusi. Szef MSZ: nikt nie podawał w wątpliwość ich zasadności
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uważa, że możliwe są kolejne unijne sankcje wobec Białorusi w związku z napływem migrantów z tego kraju na Litwę. - To atak na wspólne unijne granice w sposób absolutnie zorganizowany – powiedział szef polskiej dyplomacji.
2021-07-14, 07:48
- Jeśli proceder ściągania migrantów, można powiedzieć - komercyjnych turystów, z różnych miejsc na świecie będzie trwał, to sądzę, że nie tylko Polska, ale wszystkie kraje UE przekonają się do pomysłu nałożenia kolejnych sankcji na Mińsk. To atak na wspólne unijne granice w sposób absolutnie zorganizowany – powiedział minister spraw zagranicznych.
Wielkie białoruskie biuro podróży
Zaznaczył, że w tym przypadku nie może być mowy o "spontanicznej, desperackiej próbie ucieczki przed opresyjnym reżimem politycznym czy też próbie dostania się do lepszego świata, gdzie można realizować marzenia".
Powiązany Artykuł
Dr Małgorzata Bonikowska: Europa musi mówić jednym głosem w kwestii Białorusi
- To najczystszy interes, organizowany przez białoruskie państwo, które pełni rolę wielkiego biura podróży, które organizuje to przedsięwzięcie, począwszy od wejścia na pokład samolotu w różnych miejscach świata, aż po dowóz do granicy białorusko-litewskiej, ze wskazaniem gdzie i kiedy tę granicę skutecznie przekraczać. To kompleksowe, cyniczne działania – wskazał.
Jak dodał, to, jakie to będą sankcje, jest sprawą otwartą.
REKLAMA
- Dyskusja na ten temat rozpoczęła się. Jak dotąd nikt nie podawał w wątpliwość zasadności potencjalnych sankcji - podsumował.
Migranci jako broń
Powiązany Artykuł
Spotkanie Łukaszenka-Putin. Rosja wesprze Białoruś kredytami i utrzyma ceny gazu
Białoruski reżim wysyła migrantów również na granicę z Polską - oświadczył wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli po posiedzeniu szefów MSZ państw członkowskich UE.
- Budowa płotu wzdłuż granicy z Białorusią. Litewskie MSZ: nie tolerujemy tego, co robi reżim Łukaszenki
- Gazeta "Nasza Niwa" wstrzymuje pracę redakcji w Mińsku. Powodem kwestie bezpieczeństwa
- Obserwujemy sytuację na granicy litewsko-białoruskiej. Są doniesienia, że reżim wysyła migrantów również na granicę z Polską. Wzywamy władze Białorusi do respektowania swoich międzynarodowych zobowiązań - zaapelował Borrell. - Używanie migrantów jako broni, wypychanie ludzi w kierunku granic jest nieakceptowalne, a właśnie to ma miejsce na granicy z Litwą i Polską - dodał.
REKLAMA
UE musi być stanowcza
Przed rozpoczęciem spotkania w Brukseli minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oznajmił, że jego kraj chce kolejnych sankcji unijnych wobec Białorusi w związku z napływem migrantów.
Powiązany Artykuł
"To element wojny hybrydowej Białorusi z UE". Szefowa litewskiego MSW o napływie migrantów
Minister oświadczył, że Unia musi być stanowcza wobec reżimów, które wykorzystują migrantów jako pewnego rodzaju broń i w ten sposób przeprowadzają hybrydowe ataki. Dlatego - jak zaznaczył - Litwa chce, aby UE przygotowała piąty pakiet sankcyjny wobec Białorusi.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni krajom, które pomogły Litwie w lepszej kontroli granicy z Białorusią, ale potrzebna jest dalsza pomoc - wskazał Landsbergis.
20-krotny wzrost
W tym roku z Białorusi na Litwę próbowały nielegalnie przedostać co najmniej 1634 osoby, 20-krotnie więcej niż w całym 2020 roku. W ubiegłym roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wśród zatrzymanych są obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Turcji, Si Lanki oraz krajów Afryki. Wilno uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez Mińsk.
REKLAMA
W piątek na granicy litewsko-białoruskiej rozpoczęto wznoszenie zasieków typu concertina, podjęto też decyzję o rozpoczęciu budowy płotu granicznego.
fc
REKLAMA