more_horiz
Wiadomości

Żelazna Kopuła popełniła błąd? Izrael mógł zestrzelić swój myśliwiec

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:09
Jak podaje izraelski portal haaretz.com, podczas majowych ostrzałów system przeciwrakietowy miał wystrzelić rakietę unieszkodliwiającą obiekt, który rozpoznał jako pocisk wystrzelony przez siły Hamasu. W rzeczywistości był to izraelski myśliwiec.
Skuteczność Żelaznej Kopuły szacowana jest między 70 a 90 proc.
Skuteczność Żelaznej Kopuły szacowana jest między 70 a 90 proc.Foto: Forum/Reuters/AMIR COHEN

Żelazna Kopuła miała błędnie zidentyfikować obiekt jako rakietę Hamasu podczas konfliktu w Strefie Gazy w maju tego roku. W kierunku celu została wystrzelona rakieta przechwytująca. Gdy żołnierze obsługujący izraelski system obrony przeciwrakietowej zorientowali się, że to ich rodzimy myśliwiec, zniszczyli rakietę w powietrzu. Izraelskie media podają, że mimo, że odłamki uderzyły w maszynę, udało się jej bezpiecznie wylądować w bazie Izraelskich Sił Powietrznych (IDF).

Rzecznik IDF komentując sprawę miał zapewniać, że incydent miał miejsce podczas operacji, w której izraelskie siły musiały przechwytywać tysiące rakiet na niebie "jednocześnie wykonując swoje misje i strzegąc nieba nad krajem".

Nie pierwszy raz

Bombardowanie Palestyna Izrael PAP 1200.jpg
Powszechny dostęp do schronów w Izraelu. Zapewniają bezpieczeństwo milionom obywateli

Jak donosi haaretz.com, to nie pierwszy tego typu błąd izraelskiego systemu. Również w maju br. system obrony powietrznej zestrzelił drona IDF nad Strefą Gazy po tym, jak pomylił go z wrogim samolotem. Incydent wywołał falę krytyki i wzbudził wątpliwości, czy IDF są dostatecznie przygotowane i posiadają niezbędne zdolności do prowadzenia długookresowej walki bez sprawiania szkód dla własnych sił.


PAP PAP

Wstępne śledztwo wykazało, że operatorzy drona nie powiadomili centrum kontroli Sił Powietrznych o swoich działaniach.

Czytaj także:

Nawet 90-procentowa skuteczność

Żelazna Kopuła to izraelski system obrony antyrakietowej. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością szacowaną nawet na 90 proc. W efekcie Żelazna Kopuła była w stanie przechwycić większość z rakiet wystrzeliwanych przez Hamas przeciwko Izraelowi w maju tego roku. Trwał wtedy konflikt pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem.

Podczas 11 dni walk między siłami izraelskimi a palestyńskimi bojownikami z Hamasu, radykalnej organizacji rządzącej w Strefie Gazy zginęło łącznie 269 osób - 256 Palestyńczyków oraz 13 Izraelczyków.


PAP PAP

st/haaretz.com


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem