X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gdzie będą wymagać od nas szczepień? Zmieniają się zasady wstępu do lokali za granicą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:03
Kolejne kraje Europy wprowadzają obowiązkowe szczepienia lekarzy i pielęgniarek na koronawirusa. Zapowiadają też, że bez zaszczepienia się, nie będzie można wchodzić do restauracji i galerii handlowych. Ma to być odpowiedź na stosunkowo niski procent osób, które przyjęły preparat oraz na spodziewaną w sierpniu nową falę zakażeń w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ one photo

Po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron zagroził, że bez szczepień nie będzie można wyjechać na wakacje, do punktów podawania preparatów w ciągu jednej zaledwie doby zarejestrowało się ponad 1 mln Francuzów. Władze ogłosiły też wcześniej, że od sierpnia bez szczepienia nie będzie można wchodzić do restauracji czy galerii handlowych. W połowie września mają z kolei ruszyć obowiązkowe szczepienia dla medyków.

Grecja_1200.jpg
Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w najpopularniejszych turystycznie krajach UE

W Grecji, Portugalii i we Francji do wnętrza restauracji, kina czy dyskoteki będzie można wejść tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub aktualnym, negatywnym wynikiem testu. W związku ze wzrostem liczby infekcji Holandia i niektóre regiony Hiszpanii przywracają przeciwepidemiczne ograniczenia.

Kolejne kraje na świecie planują wprowadzenie podobnych zasad.

Grecja

W Grecji wstęp do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni będzie od piątku możliwy tylko dla klientów, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Takie same zasady będą obowiązywać przy wejściu do mieszących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin czy teatrów. Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie dotyczy klientów lokali funkcjonujących na świeżym powietrzu. W Grecji certyfikaty sanitarne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów kursujących wewnątrz tego kraju.

Podobne zasady są wprowadzane również dla turystów z zagranicy. - To na pewno uderzy w turystów, ale wydaje mi się jednak, że jest to konieczne, aby uchronić chociaż część trwającego właśnie lata - mówi Ilias z jednego z barów w Atenach.

Posłuchaj
00:52 11191636_1.mp3 Ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych będą dotyczyły również niezaszczepionych turystów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Wcześniej greckie władze sanitarne zabroniły tańczenia w barach i klubach nocnych, by w ten sposób powstrzymać przenoszenie się wirusa.

Czytaj również:

Portugalia

W Portugalii do wnętrza restauracji mogą wchodzić tylko klienci z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. Obowiązujące od soboty 10 lipca regulacje dotyczą najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju (w tym stołecznej Lizbony) i obejmują tylko weekendy. Na terenie całego kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

Zobacz także:

Sytuacja epidemiczna w Portugalii należy do jednej z najgorszych w Europie, szybko rozprzestrzenia się tam wariant Delta koronawirusa. W kraju przywrócono niektóre ograniczenia, takie jak limit miejsc w restauracjach czy godzina policyjna w niektórych regionach. Pod koniec czerwca Portugalia została wpisana przez Niemcy na listę obszarów wysokiego ryzyka związanego z wariantami SARS-CoV-2, co spowodowało masowe powroty wypoczywających tam niemieckich turystów, którzy obawiali się czekającej ich po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantanny. Również francuskie władze zaapelowały do swoich obywateli o unikanie wakacji w Portugalii i Hiszpanii.

Francja

We Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywny test będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Nie będą musiały tego robić dzieci poniżej 12. roku życia. Młodzież w wieku 12-18 lat będzie zwolniona z okazywania certyfikatów do końca sierpnia.

Czytaj także:

Hiszpania

W Hiszpanii niektóre wspólnoty autonomiczne wracają do zniesionych wcześniej restrykcji. Powodem są ponowne wzrosty liczby zakażeń. W Katalonii i Walencji wprowadzono zakaz spotkań towarzyskich, w których bierze udział więcej niż 10 osób. Ograniczono także czas działań lokali gastronomicznych i rozrywkowych. W Asturii restauracje i bary mogą przyjmować gości tylko w ogródkach i na tarasach.

Holandia

szczepienie 280 shutterstock szczepionka .jpg
Hiszpania: rośnie liczba chorych na COVID-19. Proces szczepień przyspieszy

W Holandii od soboty 10 lipca ponownie zamknięto nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe, po doniesieniach o licznych nowych zakażeniach, do których dochodziło podczas tego typu zgromadzeń.

Austria

W Austrii okazywanie zaświadczeń sanitarnych jest wymagane przy wstępie do wielu obiektów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.

Czytaj także: 

Czechy i Słowacja

shutterstock koronawirus belgia free 1200.jpg
Koronawirus wciąż groźny. Czesi i Słowacy zmieniają zasady wjazdu do swych krajów

W Czechach certyfikat zdrowotny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

Od ubiegłego piątku niezaszczepione osoby są, które chcą przekroczyć słowacką granicę zobowiązane są do odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Izolację można skrócić uzyskując negatywny wynik testu, jednak nie wcześniej niż piątego dnia. Regulacje spotkały się z dużym sprzeciwem społecznym i w środę Słowacki Sąd Konstytucyjny (US) zawiesił przepis o obowiązku kwarantanny przy wjeździe na Słowację dla wszystkich osób, które nie są zaszczepione przeciwko COVID-19. Do czasu oficjalnej publikacji tej decyzji nadal wiążące są obowiązujące przepisy o kwarantannie. Później zasady wjazdu na Słowację będzie ponownie regulował podział państw według ryzyka epidemicznego.


Posłuchaj
00:47 11192320_1.mp3 Do czasu oficjalnej publikacji nowej decyzji nadal wiążące są obowiązujące przepisy o kwarantannie. Później zasady wjazdu na Słowację będzie ponownie regulował podział państw według ryzyka epidemicznego. Relacja Wojciecha Stobby z Pragi (IAR)

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek spędzić co najmniej pięć dni w kwarantannie.

Czytaj także:

Irlandia

dublin free irlandia free irish pub free shutt 1200 .jpg
Irlandia: do restauracji tylko z covidową przepustką. Parlament przyjął propozycję rządu

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszli COVID-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

Do pubów, barów i restauracji w Irlandii będą mogły wejść tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i te, które w ciągu poprzednich sześciu miesięcy przeszły tę chorobę. Irlandzki parlament poparł w środę wieczorem rządową propozycję w tej sprawie.

Chiny

Kolejne chińskie miasta wprowadzają ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Od dziś w mieście Hancheng w północno-zachodnich Chinach osoby bez certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie na COVID-19 nie będą miały wstępu do supermarketów, centrów handlowych i placówek kulturalnych.

W Chinach szczepienia na COVID-19 nie są obowiązkowe, ale lokalne władze, wprowadzając restrykcje, chcą nakłonić do przyjęcia preparatu na koronawirusa osoby niezaszczepione. Ograniczenia w dostępie do placówek użyteczności publicznej takich, jak centra handlowe, supermarkety i kina ogłosiły już m. in. miasta w prowincjach Shaanxi, Zhejiang, Fujian i Shandong.


Posłuchaj
00:49 11192984_1.mp3 W niektórych miastach bez zaświadczenia o szczepieniu nie będzie można odwiedzić instytucji publicznych, bibliotek, ale także szpitali. Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)

 

W położnym we wschodnich Chinach mieście Dingnan bez zaświadczenia o szczepieniu nie będzie można odwiedzić instytucji publicznych, bibliotek, ale także szpitali. Wizyta w szpitalu z powodów niezwiązanych z pandemią będzie wiązała się z koniecznością uprzedniego zaszczepienia. Rozważane jest też wprowadzenie ograniczeń w przyjmowaniu do szkół dzieci z rodzin, w których opiekunowie odmówili poddania się szczepieniu.

W Chinach dotąd nie ma możliwości szczepienia osób poniżej 18. roku życia. Do tej pory w tym kraju zaszczepiono ponad 40 proc. społeczeństwa. Chińskie władze chcą osiągnąć poziom 70 proc. do końca tego roku.

Certyfikat sanitarny

Turyści z Polski przy wjeździe do większości krajów Unii Europejskiej muszą okazywać jeden z certyfikatów sanitarnych: zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Najłatwiej przedstawić je w formie Unijnego Certyfikatu COVID, który jest honorowany we wszystkich krajach UE. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (możną je przedstawić w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, ale limit wieku różni się w zależności od kraju. Do Grecji, Portugalii, Chorwacji i Bułgarii bez zaświadczeń wjadą dzieci poniżej 12. roku życia, do Francji - poniżej 11 lat, do Włoch - poniżej 6 lat.

Czytaj także:

Bez przedstawiania żadnych dokumentów osoby z Polski mogą wjechać do Hiszpanii, Rumunii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej czy na Cypr. Od początku lipca Unijnym Certyfikatem trzeba się wylegitymować, podróżując z Polski do Chorwacji, od czwartku takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy ze Słowenią.

Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu COVID dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat.

st

Czytaj także

Kolejne kraje luzują obostrzenia. Udogodnienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:06
Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko COVID-19 i spadkiem wskaźników epidemicznych kolejne kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W Niemczech, Austrii, Francji czy na Węgrzech wprowadzono lub planuje się wprowadzić dostępność miejsc takich jak kina czy baseny tylko dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 i ozdrowieńców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Padła taka propozycja". Rzecznik rządu o ograniczeniach w podróżach osób niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:52
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że państwa Unii Europejskiej nie wykluczają ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się dla osób niezaszczepionych. Taka propozycja padła na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenia w czasie pandemii. Przylatujący do Polski powinni wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:08
Pasażerowie przybywający do Polski samolotem powinni przed odprawą wypełnić w formie elektronicznej kartę lokalizacji podróżnego - wynika z wchodzącej w życie w sobotę nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącej m.in. ograniczeń w czasie epidemii.
rozwiń zwiń