more_horiz
Wiadomości

Fake news dziennika "Haarec". Ambasador RP w Izraelu reaguje

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:48
- Negujący Holokaust brytyjski historyk David Irving nie organizował podróży po położonych w Polsce byłych niemieckich obozach koncentracyjnych pod patronatem polskiego rządu, jak napisał izraelski dziennik "Haarec" - zaznaczył ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Dyplomata poprosił gazetę o korektę.
Marek Magierowski
Marek MagierowskiFoto: Twitter/Marek Magierowski

morawiecki po słowenii mid-21422300 1200.jpg
"Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kłamstw i manipulacji". Premier o walce z dezinformacją

"To bardzo frustrujące spotkać się z tego typu manipulacją w tak szanowanej gazecie jak »Haarec«. Podróże Davida Irvinga »pod auspicjami polskiego rządu«? W rzeczywistości negującemu Holokaust Brytyjczykowi zabroniono wjazdu do Polski w 2019 r. Proszę o korektę" - napisał Marek Magierowski na Twitterze.

Dyplomata zamieścił fragment artykułu Nirit Anderman opublikowanego na stronach dziennika w niedzielę. Dziennikarka opisuje film dokumentalny poświęcony fascynacji przemysłu filmowego postacią Adolfa Hitlera.

"Kiedy (autorzy dokumentu) odkryli, że (Irving) spędza letnie miesiące, oprowadzając wycieczki po położonych w Polsce obozach koncentracyjnych, określając je jako »podróż przez prawdziwą historię«, a wszystko to pod auspicjami polskiego rządu, postanowili umieścić go (w filmie)" - brzmi zaznaczony przez ambasadora fragment tekstu.

1200_haker_shutterstock.png
Fake news o zagrożeniu radiologicznym w Polsce. Prof. Reginia-Zacharski: to element wojny hybrydowej

Magierowski załączył też link do artykułu portalu Times of Israel z marca 2019 r., w którym opisano reakcję polskich władz na apel Izraela o niezezwolenie na wizytę Irvinga w Polsce.

Ówczesny szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślił wtedy, że "idee oraz opinie" prezentowane przez Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa. - W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce. Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii - mówił Czaputowicz.

Irving publicznie negował śmierć milionów Żydów w komorach gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2006 r. w Austrii, gdzie gloryfikowanie zbrodni nazizmu jest również karalne, został skazany na trzy lata więzienia; po ponad roku został przedterminowo zwolniony.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem