Fake news o zagrożeniu radiologicznym w Polsce. Prof. Reginia-Zacharski: to element wojny hybrydowej
- Wojna informacyjna (...) toczy się bez ustanku. W związku z tym tego typu wydarzenia oczywiście w jakiś tam sposób się kumulują w sytuacjach, w których pojawiają się wątki istotne. A bez wątpienia temat energetyki w ogóle i energetyki nuklearnej, jest wątkiem szalenie istotnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, odnosząc się do fałszywych informacji o zagrożeniu radiologicznym w kontekście planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
2021-03-17, 15:52
W południe premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę we Francji. Podczas wizyty w Paryżu szef rządu spotka się z przedstawicielami największego francuskiego związku pracodawców. W spotkaniu uczestniczyć będą firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce, między innymi w sektorze energii. Już od pewnego czasu pojawiają się sugestie, że Francja mogłaby być zainteresowana konkurowaniem bądź współpracą z USA ws. budowy w Polsce elektrowni jądrowej.
Powiązany Artykuł
Atak hakerski na Państwową Agencję Atomistyki? "Nie odnotowano zagrożeń radiologicznych"
"Wojna toczy się bez ustanku"
Tymczasem w sieci pojawiły się informacje, jakoby Państwowa Agencja Atomistyki ostrzegała przed zagrożeniem radiologicznym. "Informacje o rzekomym komunikacie PAA, jakoby zaistniało zagrożenie radiologiczne, są nieprawdziwe" - zapewniła na swojej stronie internetowej Państwowa Agencja Atomistyki. W podobnym momencie doszło też do przejęcia konta internetowego eksperta ds. wschodnich Marka Budzisza, w wyniku którego fake news o zagrożeniu radiologicznym był rozsiewany i uwiarygodniany.
O koincydencji tych wydarzeń mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gość PR24 podkreślił, że "wojna informacyjna, zwana przez niektórych wojną hybrydową, czy elementem wojny hybrydowej, toczy się bez ustanku".
- W związku z tym tego typu wydarzenia oczywiście w jakiś tam sposób się kumulują w sytuacjach, w których pojawiają się wątki istotne. A bez wątpienia temat energetyki w ogóle i energetyki nuklearnej, jest wątkiem szalenie istotnym - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.
REKLAMA
- Czy Unia Europejska ma wspólną strategię wobec energii atomowej
- Niemcy będą walczyć z atomem w Europie? "Nie leży w interesie RFN"
"Kto korzysta?"
Powiązany Artykuł
10 lat po katastrofie w Fukushimie. Jakub Wiech: bilans atomu jest jednoznacznie korzystny
Gość Polskiego Radia 24 został zapytany, kto może tego rodzaju fałszywe informacje tworzyć. Jak stwierdził, w takiej sytuacji trudno czasem znaleźć osoby odpowiedzialne, bo anonimowość i niewykrywalność ułatwia cyberprzestrzeń. Jednak, podkreślił, pomóc wskazać sprawcę może znane jeszcze z prawa rzymskiego pytanie "kto odnosi korzyść?".
- I tutaj ewidentnie mamy jedno wskazanie: kto odnosi korzyść z zamieszania. Przypomnę - może nie w kontekście energetyki nuklearnej, ale w przypadku szczelinowania (metoda wydobycia gazu łupkowego - red.) - mieliśmy taką sytuację u jednego z naszych południowych sąsiadów, kiedy nagle okazało się, że szczelinowanie jest niemożliwe, ponieważ cudne pola lawendy, które są dziedzictwem narodowym, mogłyby ucierpieć. Ostatecznie wszelkie inwestycje zostały odrzucone. Natomiast kiedy rzeczywiście poskrobano solidniej paznokciem, to pod tym lakierem ekologicznym pokazała się gra cyberwojowników Federacji Rosyjskiej - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, historyk / Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 14.08
IAR/PAP/PR24/jmo
REKLAMA