X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zrestrukturyzowało się i zreorganizowało". Szef niemieckiego wywiadu przestrzega przed ISIS

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 17:37
- Państwo islamskie znów rośnie w siłę - mówi w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadu (BND). W rozmowie opublikowanej 11 lipca ostrzega przed odradzaniem się terroryzmu islamskiego, szczególnie na obszarze afrykańskiego Sahelu. 
Szef niemieckiego wywiadu przestrzega przed przekonaniem, ze Państwo Islamskie zostało pokonane
Szef niemieckiego wywiadu przestrzega przed przekonaniem, ze Państwo Islamskie zostało pokonane Foto: shutterstock/Musaib Mushtaq

- W 20 lat po pamiętnym ataku terrorystycznym z 11 września wciąż nie mamy kontroli nad islamskimi organizacjami terrorystycznymi - mówi Kahl. - Terroryzm islamski rozwinął się od tamtego czasu, kosztował wiele ludzkich istnień. Wzrosła liczba osób weń zaangażowanych i związane z działalnością terrorystyczną zagrożenia. Pomimo sukcesu, jakim było zwycięstwo militarne i terytorialne nad tzw. ISIS, obie główne grupy - Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie wciąż istnieją, rozprzestrzeniając się i inspirując nowe, związane z nimi grupy do działań, przy czym rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniu nowoczesnych technologii - ocenia.

1200_ISIS_muslim_shutterstock.jpg
Dramatyczna sytuacja w Afganistanie. Talibowie sieją postrach wśród cywilów wspierających siły rządowe

Jak mówi szef BND, Irak i Syria to pierwotne regiony pochodzenia i działania Państwa Islamskiego. - Ten ruch pozostał bardzo aktywny. Mimo że został pozbawiony zdobyczy terytorialnych i quasi-państwowości, wycofał się w nowe rejony, zrestrukturyzował i zreorganizował. Nadal jest zdolny do zamachów na Bliskim Wschodzie oraz pobudzania do takich działań poza nim - podkreśla Bruno Kahl. - Przez pewien czas mieliśmy wrażenie, że w sieci oddziaływań ISIS brakuje jednolitego centrum decyzyjnego. Teraz obserwujemy zmiany w hierarchii i dostrzegamy próby koordynacji horyzontalnej - dodaje.

Czytaj także: 

W ocenie szefa niemieckiego wywiadu, ISIS wciąż zyskuje nowych zwolenników, szczególnie w regionach, gdzie brakuje ustabilizowanej władzy i struktur państwowych. To zjawisko występuje nie tylko na Bliskim i Środkowym Wschodzie, ale dotyczy także Sahelu (obszar obejmujący południowe obrzeża Sahary od Senegalu, przez Sudan, po Mauretanię, Niger, Czad i Erytreę), krajów południowej Afryki i częściowo Azji Środkowej.

Decydujący aspekt religijny

Przy rekrutacji nowych adeptów element religijny w istocie nie jest decydujący. - Rdzeń religijny jest niezbędny, by zapewnić wyznawcom czyste sumienie. Pomaga również w rekrutacji. Ale głównym powodem (sukcesów ISIS) jest słabość struktur państwowych w niektórych regionach świata - zauważa Kahl.

anti daesh 1200.jpg
"Mnożą się ugrupowania terrorystyczne w regionie Sahelu". Zakończyło się spotkanie dot. walki z ISIS

- Szczególny niepokój budzi rozwój struktur ISIS na obszarze Sahelu – mówi w wywiadzie szef BND, tam bowiem "grupy związane z Państwem Islamskim kontrolują całe obszary", skąd prowadzą działalność dywersyjną również w sąsiednich regionach Afryki. - To był zresztą główny powód, dla którego Europa interweniowała na tamtym obszarze - mówi. Chodziło o to, by "powstrzymać ekspansję terroru z regionu pustynnego na obszary gęściej zaludnione i zagospodarowane". Kahl dodaje, że Europa musi zrobić wszystko co możliwe, by zatrzymać rozszerzanie wpływów islamistów w Burkinie Faso, Nigrze i do pewnego stopnia Nigerii. - Musimy pomóc władzom tych państw odzyskać kontrolę nad terytoriami im przynależnymi - wskazuje.

"Wojna z terrorem to najczęściej walka z Hydrą"

Szef Federalnej Służby Wywiadu opowiada się za kontynuację misji Barkhane w regionie Sahelu, mimo że Francja chce zredukować swój kontyngent pokojowy do kilkuset komandosów. - Niemiecki rząd federalny uważa, że (...) Zachód nie może tam zrezygnować ze swej obecności wojskowej - podkreśla. 

Czytaj także: 

- Po ostatnim ataku na żołnierzy Bundeswehry pojawiają się wątpliwości, czy cena nie jest za wysoka - przyznał szef niemieckiego wywiadu. Terroryści działają jednak coraz częściej w regionach, które wcześniej uważano za bezpieczne, co oznacza, że terrozym zachowuje żywotność. Skuteczność misji i strategii antyterrorystycznych trzeba zaś mierzyć faktem, że "wojna z terrorem to najczęściej walka z Hydrą".

Boko Haram 663 tt.jpg
Nigeria: nie żyje lider dżihadystycznego ugrupowania

- Misja Barkhane z pewnością okazała się sukcesem - mówi, ale zarazem podkreśla, że konieczne jest znalezienie rozwiązania politycznego dla Sahelu. - Amerykańskie służby wywiadowcze przewidują, że dżihadyści w Sahelu dojdą do władzy w ciągu sześciu miesięcy (…) Kanclerz Niemiec i prezydent Francji mówią o konieczności umiędzynarodowienia zaangażowania w tym regionie. Argumentują, że ciężar nie może spoczywać na barkach tylko jednego kraju - zauważa Kahl. Pozostawienie bez wsparcia krajów tego regionu może skutkować tym, że "będą go one szukały gdzie indziej, na przykład w Rosji" - przestrzega.

- Udało się nam rozbić Al-Kaidę, ale nie oznacza to jeszcze, że zagrożenie terrorystyczne na świecie zniknęło - podsumowuje szef BND.- Nigdy nie zaakceptujemy terroru, ale musimy się z nim liczyć jako że jest to to stałe zjawisko. Europa i Stany Zjednoczone powinny współpracować w celu utrzymania swoich zdolności analizowania i zwalczania terroryzmu- podkreśla Bruno Kahl. 

mbl

Czytaj także

Raport po ataku terrorystycznym w Manchesterze. Długa lista uchybień służb

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 22:15
Tragedii w Manchesterze dało się uniknąć, albo przynajmniej zmniejszyć jej skalę - to wniosek z raportu dotyczącego ataku islamisty podczas koncertu Ariany Grande sprzed czterech lat. Sędzia John Saunders, szef dochodzenia, przedstawił dziś pierwszą z trzech części dokumentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza proces w sprawie ataku na żołnierzy w Luwrze. Dżihadyście grozi dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 12:16
W Paryżu rozpoczyna się proces dżihadysty, który w 2017 roku dokonał ataku w Luwrze. Mężczyzna ranił wówczas żołnierzy, którzy zabezpieczali galerię handlową znajdującą się w podziemiach paryskiego muzeum. Napastnikowi grozi dożywocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kraje muszą się dzielić informacjami". Jaki o przeciwdziałaniu terroryzmowi

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:54
- By przeciwdziałać terroryzmowi konieczna jest lepsza wymiana danych w UE, Komisja Europejska dostrzega tę potrzebę - powiedział europoseł Patryk Jaki, który moderował w czwartek w Warszawie debatę "Terroryzm w XXI wieku. Jakie działania powinna podjąć Unia Europejska?".
rozwiń zwiń