"Trzy miecze 2021". W ćwiczeniach na Ukrainie uczestniczą polscy żołnierze 18 Dywizji
W ćwiczeniach litewsko-polsko-ukraińskiej brygady pod Lwowem uczestniczą polscy żołnierze z jednostek wchodzących w skald 18 Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej na wschodzie kraju, są to m.in.: żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
2021-07-20, 14:46
O rozpoczęciu manewrów na Ukrainie "Trzy miecze 2021" poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. - Wielonarodowe ćwiczenia będą odbywać się w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie do 31 lipca - podał Ukrinform. Oprócz Polaków, Litwinów i Ukraińców w manewrach uczestniczą też obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych.
Powiązany Artykuł
Wspólne ćwiczenia wojsk Polski, Ukrainy i Litwy. Znamy szczegóły manewrów "Trzy miecze"
Litewsko-polsko-ukraińska brygada
We wtorek Sztab Generalny WP na swoich stronach poinformował jakie jednostki zostały wystawione do ćwiczeń litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG). Na Ukrainie ćwiczą żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz z wciąż formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej - wszystkie te jednostki wchodzą w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo przeszło certyfikację potwierdzająca gotowość do realizacji zadań w czerwcu tego roku, podczas ćwiczenia DRAGON-21.
Sztab Generalny WP podał też, że ćwiczeniach w pobliżu polskiej granicy ćwiczą również żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. W sumie podzielonych na cztery etapy działaniach weźmie udział ponad 1200 żołnierzy z trzech państw i około 200 pojazdów.
- Białoruś wzmacnia ochronę granicy z Ukrainą. "Dociera stamtąd duża ilość broni"
- Zastępca szefa Sztabu Generalnego WP wyróżniony przez NATO. Otrzymał medal "Meritorious Service Medal NATO"
W informacji podkreślono, że Ćwiczenie LITPOLUKRBRIG po raz pierwszy odbywa się na terytorium Ukrainy. Jego głównym celem jest ocena możliwości jednostek w operacjach dowodzonych przez brygadę oraz doskonalenie procesu dowodzenia pododdziałami w działaniach taktycznych w środowisku międzynarodowym.
Powiązany Artykuł
Zełenski: "Manewry Sea Breeze pokazują, że nie jesteśmy sami w obliczu agresji Rosji"
Sea Breeze 2021
Sztab Generalny WP przypomniał też, że są to drugie w ciągu ostatniego miesiąca międzynarodowe manewry na Ukrainie. - Na przełomie czerwca i lipca na południu kraju i na Morzu Czarnym odbywały się ćwiczenia Sea Breeze 2021. Były organizowane przez Ukrainę i USA. W ćwiczeniach uczestniczyło ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. Polskę reprezentowali marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - oficerowie Marynarki Wojennej RP oraz żołnierze Grupy Nurków Minerów - podano.
Strona ukraińska podkreśla, że prowadzone manewry mają wyłącznie obronny charakter.
REKLAMA
nt
REKLAMA