more_horiz
Wiadomości

"Wariant Delta to już 83 proc. przypadków". Szefowa CDC o sytuacji epidemicznej w USA

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 22:52
- Wariant Delta koronawirusa, zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach, odpowiada obecnie za 83 proc. zsekwencjonowanych przypadków COVID-19 w USA. Umiera średnio 239 osób dziennie – oceniła we wtorek Rochelle Walensky, szefowa Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Cryptographer

Dyrektor CDC Rochelle Walensky mówiła o tym w trakcie przesłuchań w Senacie Stanów Zjednoczonych. Jako dramatyczny określiła 50-procentowy wzrost zakażeń w zestawieniu z tygodniem kończącym się 3 lipca. Dodała, że w ciągu ostatniego tygodnia odsetek ofiar śmiertelnych koronawirusa powiększył się o niemal 48 proc.

Czytaj także:
Australia covid locdown PAP 1200.jpg
Wariant Delta koronawirusa rozprzestrzenia się w Australii. Połowa ludności objęta lockdownem

Zdaniem cytowanej przez telewizję CNBC Walensky w prawie dwóch trzecich amerykańskich hrabstw zaszczepiło się mniej niż 40 proc. mieszkańców, co "doprowadziło do pojawienia się i szybkiego rozprzestrzenienia wysoce zakaźnego wariantu Delta".

- Każda śmierć jest tragiczna, a jeszcze bardziej rozdziera serce, gdy wiemy, że większości tych zgonów można było zapobiec dzięki prostej, bezpiecznej, dostępnej szczepionce – przekonywała w Senacie szefowa CDC.

Czytaj także:

Groźna mutacja 

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu Delta w październiku 2020 roku rozprzestrzenił się on na ponad 100 krajów.

Czytaj także:
shutterstock francja covid 1200.jpg
Koronawirus na świecie. 4 fala pandemii nasila się we Francji. "Czekają nas trudne chwile"

Stacja CNBC zwróciła uwagę, że wariant Delta jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze służby medyczne szacowały, że Alfa może być od 43 do 90 proc. bardziej zakaźna niż oryginalny szczep SARS-CoV-2.

We wtorek podczas senackich przesłuchań wypowiadał się też główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci. W jego opinii wariant Delta jest tak groźny, ponieważ przenosi wirusa z człowieka na człowieka znacznie łatwiej i szybciej niż inne odmiany.

Ze statystyk Johns Hopkins University w Baltimore wynika, że w USA z powodu koronawirusa zachorowało 34,1 mln osób. Zarejestrowano ponad 609 tys. ofiar śmiertelnych COVID-19.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem