Spłonął kościół w Glasgow. Episkopat wyraził solidarność z Polonią
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki oraz delegat KEP ds. Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz wyrazili solidarność z Polonią po pożarze kościoła świętego Szymona w szkockim Glasgow.
2021-07-29, 22:44
Przedstawiciele KEP zapewnili w liście do księdza Mariana Łękawy z Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji o duchowej bliskości i solidarności Kościoła w Polsce z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi, dla których kościół od dziesięcioleci był miejscem kultu, a jednocześnie ważnym ośrodkiem polonijnym.
Powiązany Artykuł
Spłonął kościół w Glasgow, ważny dla lokalnej polskiej społeczności
"Ze smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze kościoła św. Szymona w Glasgow, jednego z ważniejszych kościołów polonijnych w Szkocji. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności Kościoła w Polsce z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi, dla których kościół św. Szymona od dziesięcioleci był miejscem kultu, a jednocześnie ważnym ośrodkiem polonijnym" – napisali duchowni w liście do ks. pallotyna Mariana Łękawy, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji.
"Ufamy, że to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, przyczyni się do jeszcze większej konsolidacji środowiska polonijnego w Glasgow i całej Szkocji oraz wzbudzi we wszystkich wierzących jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe i religijne poza granicą naszej ojczyzny" - napisali duchowni.
- Kolejny dzień pożarów na włoskiej Sardynii. Trwa walka służb z żywiołem
- Zakazane pieśni religijne? Białoruska policja kontroluje kościoły
Kościół świętego Szymona to jeden z najstarszych kościołów katolickich w Glasgow. Powstał w 1858 roku. Po pożarze została tylko przednia ściana, ogień spustoszył wnętrze. Niewielka świątynia była ważna dla polskiej społeczności. Podczas II wojny światowej, nieopodal stacjonowali polscy żołnierze.
bf
REKLAMA