Stalin wiecznie żywy? Połowa Rosjan chce postawienia pomnika dyktatora
Połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do postawienia pomnika Józefowi Stalinowi. W ciągu ostatnich 10 lat niemal dwukrotnie wzrosła liczba osób popierających tę ideę - podał w środę niezależny ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady.
2021-08-04, 18:08
Zdaniem socjologa z Centrum Lewady Denisa Wołkowa, w tej sprawie "opinia publiczna zmieniła zdanie na przeciwne" w ciągu ostatniego dziesięciolecia.
Powiązany Artykuł
Rosjanie z Kargopola nie zgodzili się na pomnik Stalina. Sprzeciwiają się lokalnym komunistom
Po roku 2000 większość Rosjan oceniała ideę postawienia Stalinowi pomnika negatywnie: przeciwnych było 36-37 proc., a około 25 proc. popierało ten pomysł - pisze Wołkow. - W ostatnich latach obraz stopniowo zmienił się na odwrotny: dziś postawienie pomnika popiera blisko połowa ludności (48 proc.), obojętnych jest 29 proc., a tylko jedna piąta (20 proc.) opowiada się przeciw" - wskazuje socjolog.
- 76 lat temu w Jałcie Stalin wziął wszystko
- Śmierć Stalina – ulga dla świata i krokodyle łzy komunistów
- Rewolucja październikowa - bolszewicy opanowali Rosję
Według przytaczanych przez niego danych przeciwni pomnikowi dyktatora są najczęściej mieszkańcy wielkich miast, ludzie w wieku średnim i mający wykształcenie wyższe. Mieszkańcy rejonów poza wielkimi miastami, gorzej wykształceni i słabiej sytuowani wyrażają się o pomniku pozytywnie, bez względu na swój wiek.
REKLAMA
Centrum Lewady poinformowało także, że 60 proc. Rosjan wyraża się pozytywnie o budowie zespołu muzealnego Centrum Stalina, podczas gdy 30 proc. jest przeciw. Zwolennicy tej idei albo pozytywnie oceniają postać Stalina, albo też uważają, że należy "zachować historię" czy "pamiętać o historii".
"Rewizja oceny postaci Stalina"
- Znaczna część respondentów, którzy wyrażali się w ten sposób uważa, że "byłaby to odpowiedź dla umownych "liberałów", którzy jakoby napisali na nowo historię sowiecką w latach 90. XX wieku - wyjaśnia socjolog.
Wyniki badań świadczą, jego zdaniem, "że w ostatnim dziesięcioleciu w społeczeństwie rosyjskim doszło do rewizji oceny postaci Józefa Stalina". - Podczas gdy w pierwszej dekadzie po roku 2000 przeważał stosunek negatywny bądź obojętny, teraz ta postawa przekształciła się w akceptację. Rewizja poglądów nastąpiła dzięki istotnej zmianie postaw wśród młodzieży - podkreśla badacz Centrum Lewady.
W maju mieszkaniec obwodu niżnienowogrodzkiego, który wcześniej na prywatnej posesji postawił popiersie Stalina, zainicjował budowę Centrum Stalina. Obiekt określony tą nazwą ma stanowić muzeum dyktatora i całego okresu sowieckiego.
REKLAMA
Miejscowi działacze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej oświadczyli, że będzie to odpowiedź na działające w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, upamiętniające pierwszego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna. Zwolennicy komunistów twierdzą, że epoka Jelcyna zniszczyła dorobek ZSRR.
bartos
REKLAMA