76. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Burmistrz miasta wzywa do zakazu broni jądrowej
W Hiroszimie jest obchodzona dziś 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenie rozpoczęła się o godz. 8:15, czyli w godzinę zrzucenia bomby atomowej w 1945 r. W uroczystości udział wzięły osoby poszkodowane w wybuchu, rodziny ofiar, premier Japonii, burmistrz miasta Hiroszima oraz przedstawiciele prawie 90 państw. Był wśród nich I sekretarz ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.
2021-08-06, 09:27
Powiązany Artykuł
76. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą. Co by było, gdyby spadła na Warszawę? [INFOGRAFIKA]
Na początku uroczystości rozbrzmiał Dzwon Pokoju. Pamięć ofiar wybuchu uczczono minutą ciszy. Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui wygłosił apel pokoju, w którym podkreślił, że nie można tolerować broni, która służy masowemu zabijaniu ludzi. Zaapelował, aby rząd japoński podpisał układ o zakazie użycia broni jądrowej. Z kolei premier Yoshihide Suga zaznaczył, że realna polityka ograniczenia zbrojeń jądrowych polega na wzmocnieniu i utrzymaniu układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Ograniczenia sanitarne
Z powodu ograniczeń sanitarnych w uroczystościach udział wzięło zaledwie 800 osób, czyli mniej niż jedna dziesiąta uczestników w latach przed pandemią. Uroczystość była zamknięta dla osób z zewnątrz, jednak już od wczesnych godzin rannych w Parku Pokoju gromadziły się osoby, które przyszły pomodlić się za ofiary tragedii.
Do liczby ofiar wybuchu dopisano nazwiska kolejnych 4800 osób, które zmarły w ciągu roku na chorobę popromienną. Liczba ofiar wzrosła tym samym do blisko 330 tysięcy. Średnia wieku dziś żyjących osób napromieniowanych w wyniku wybuchu wynosi 84 lata.
dn
REKLAMA
REKLAMA