Pożar, powódź lub zagrożenie życia. Zobacz, gdzie szukać pomocy w czasie podróży za granicę
Pożary w południowej Europie, powodzie w Azji czy rekordowe temperatury w USA. To tylko kilka przykładów kataklizmów, które mogą spotkać nas na wakacjach poza granicami Polski. Co zrobić w momencie, gdy nasze życie jest zagrożone i gdzie szukać pomocy?
2021-08-06, 15:15
- Turcja, Grecja, Włochy czy Chorwacja. Europa walczy z pożarami na ogromną skalę, niektóre z nich zagrażają kurortom i miejscowościom turystycznym
- Azja notuje rekordowej opady deszczu. W Chinach tylko w tym roku zginęło ponad 300 osób, a Tajlandia pomimo pory suchej notuje obfite opady deszczu.
- Stany Zjednoczone po raz kolejny walczą z rekordowymi upałami. Rozległe obszary Kalifornii pochłania ogień, a w Kanadzie już kilkukrotne w tym roku padł historyczny rekord ciepła
Powiązany Artykuł
Tysiące osób uciekło przed pożarami w Grecji. "To najgorsza fala upałów w ciągu 30 lat"
Zanim zdecydujemy się na zagraniczną podróż, warto zapoznać się z bieżącą sytuacją, która panuje w miejscu, do którego się wybieramy. Bieżące informacje znajdziemy w mediach (zarówno polskich, jak i zagranicznych), w biurze podróży (jeśli wyjeżdżamy na wycieczkę zorganizowaną) oraz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pamiętać należy, że sytuacja może się zmieniać bardzo szybko, zwłaszcza w przypadku pożarów czy powodzi.
Równie ważne jest ubezpieczenie w podróży – w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym należy wykupić polisę dopasowaną do naszych potrzeb i planów. Jest to ważne, zwłaszcza w obliczu pandemii koronawirusa, aby mieć możliwość pokrycia kosztów ewentualnego leczenia lub pobytu w szpitalu na miejscu.
Na swoim telefonie warto zainstalować aplikację pogodową lub informacyjną (np. w języku angielskim), która posiada opcję wysyłania powiadomień (tzw. pushy).
REKLAMA
Przed wyjazdem należy także zarejestrować się w specjalnym systemie Odyseusz, dostępnym na stronie odyseusz.msz.gov.pl. Jest to system stworzony przez MSZ, dzięki któremu służby konsularne naszego kraju mogą skontaktować się z nami, w momencie, gdy w miejscu, w którym aktualnie przebywamy, wystąpi sytuacja zagrażająca naszemu życiu. Służby przekażą nam wskazówki, pomogą dotrzeć do najbliższej placówki konsularnej czy udzielą informacji na temat bieżącej sytuacji.
Poza granicami naszego państwa pomocy udzieli nam Konsul RP. Pamiętać należy jednak, że nie w każdym kraju Polska posiada swoje przedstawicielstwo. Kraje bez polskich placówek to np.: Afganistan, Bahrajn czy Bangladesz.
CZYTAJ: >> Polski MSZ zaleca podróżującym do Turcji zachowanie czujności w związku z pożarami<<
Jeśli w wyniku powodzi, pożaru lub jakiegokolwiek inne kataklizmu utracimy środki finansowe, dokumenty, pomocy udzieli nam placówka konsularna. Za jej pośrednictwem nasi bliscy będą mogli przesłać nam środki finansowe, a sam urząd pomoże nam w uzyskaniu np.: tymczasowego paszportu umożliwiającego powrót do kraju.
REKLAMA
Ze strony konsulatu otrzymamy pomoc w następujących przypadkach:
- aresztowania lub zatrzymania,
- poważnego wypadku,
- poważnej choroby lub śmierci,
- klęsk żywiołowych lub niepokojów politycznych,
REKLAMA
- utraty paszportu lub dokumentów podróży.
W wypadku braku jakiejkolwiek polskiej placówki dyplomatycznej, obywatele naszego kraju otrzymają pomoc w konsulatach krajów członkowskich UE.
Powiązany Artykuł
Pożary w Turcji. Ogień zagraża elektrowni na południowym zachodzie kraju
Państwa członkowskie są zobowiązane do udzielenia pomocy obywatelom UE, którzy w danym kraju nie mają swojej placówki konsularnej, na takich samych warunkach jak swoim własnym obywatelom.
Obecnie jedynie w 3 krajach istnieją przedstawicielstwa wszystkich państw członkowskich UE. Są to: Rosja, Chiny i USA.
Jeśli znajdziemy się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia (pożar, powódź, tajfun czy zamach terrorystyczny), słuchajmy poleceń lokalnych służb, nie opuszczajmy hotelu lub kurortu, nie odłączajmy się od wycieczki.
REKLAMA
Jeśli istnieje możliwość szybszego powrotu do kraju – skorzystajmy z niej. Nie zwlekajmy w momencie, gdy nasze życie jest zagrożone. Wraz z pogarszaniem się sytuacji dotarcie z pomocą może być coraz bardziej utrudnione.
W obliczu nagłego kryzysu, który zmusi nas do natychmiastowej ucieczki – zabierzmy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy: dokumenty, pieniądze i telefon (z ładowarką). Dzięki nim kontakt z placówką konsularną, rodziną i bliskimi będzie ułatwiony.
Źródła: MSZ, Rada Europejska, Dziennik Gazeta Prawna.
as
REKLAMA
REKLAMA