X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Z optymizmem patrzą w przyszłość". Boom na rynku pracy w Polsce zauważony przez niemieckie media

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 12:29
- Długotrwały boom gospodarczy w Polsce spowodował odwrócenie sytuacji na rynku pracy. Z kraju o jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Europie stała się Polska krajem o jednym z najniższych. I to pomimo pandemii koronawirusa - pisze portal ARD w korespondencji z Warszawy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pressmaster/ Shutterstock

- Pandemia niewiele zmieniła w tym względzie, mimo że wiele osób straciło pracę z powodu zamknięcia zakładu. Większość z nich znalazła pracę gdzie indziej, podjęła samozatrudnienie - i tylko w czerwcu na giełdzie ponownie pojawiło się już 300 tys. wolnych miejsc pracy - wylicza Anna Wicha ze stowarzyszenia agencji zatrudnienia.

PRZEMYSŁ, FABRYKA.jpg
Będzie trudniej płacić "pod stołem". Resort finansów ma pomysł na szarą strefę na rynku pracy

Optymizm

- Polscy pracodawcy nie boją się i z optymizmem patrzą w przyszłość - mówi Wicha korespondentowi ARD Janowi Pallokatowi. "Już teraz wszędzie brakuje rąk do pracy; w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu jest obecnie dwa razy więcej wolnych miejsc niż w 2019 r.".

Eksperci ostrzegają jednak "już od dłuższego czasu: niedobór wykwalifikowanych pracowników, w pewnym momencie może zahamować boom" - zwraca uwagę ARD. "Pod względem czysto demograficznym Polska jest na najlepszej drodze do stania się strukturalnie najstarszym narodem w Europie z powodu masowej emigracji szczególnie młodych ludzi po przystąpieniu do UE i niskiego wskaźnika urodzeń".

Czytaj także:

Obecnie rozwiązaniem problemu są "setki tysięcy ukraińskich pracowników-gości, którzy zazwyczaj mają tylko tymczasowe pozwolenia na pracę" - pisze publicysta.

- Aby wypełnić lukę demograficzną, do 2050 roku potrzebowalibyśmy co najmniej 100 000 osób przyjeżdżających do naszego kraju każdego roku - mówi Sonia Buchholtz z SGH. "Jest to politycznie i społecznie niewykonalne. Dlatego powinniśmy przynajmniej dążyć do wykorzystania potencjału obecnych migrantów zarobkowych, z których więcej niż co drugi jest zatrudniony znacznie poniżej swoich możliwości".

Generalnie jednak "polski rynek pracy jest dziś pasmem sukcesów, także w odniesieniu do skutków koronawirusa, które zostały złagodzone m.in. poprzez pomoc finansową dla szczególnie dotkniętych firm" - zauważa ARD. Ale "jest jedna wada: młodsi często trafiają na pozorne samozatrudnienie bez ubezpieczenia społecznego, popularnie zwane umowami śmieciowymi".

dz

Czytaj także

Ekspert: obcokrajowcy wypełniają braki na rynku pracy, by nasza gospodarka pozostała konkurencyjna

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:15
Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców. Ci legalnie pracujący stanowią już 5 proc. ogółu osób aktywnych zawodowo. Według szacunków, dzięki nim polskie PKB jest wyższe o 40-60 mld złotych. Jak mówił gość Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Polska staje się w coraz większym stopniu krajem imigranckim aniżeli emigranckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT". Polskie firmy muszą płacić coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 18:26
Eksperci IT od lat należeli do grupy najtrudniejszych do zrekrutowania zawodów, pandemia jeszcze bardziej nasiliła ten problem, plasując tych specjalistów w czołówce najbardziej pożądanych przez polskich pracodawców - wynika z raportu "Niedobór talentów" ManpowerGroup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy zaczyna stawać na nogi. Przybywa ofert zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:32
W lipcu pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ponad 307 tys. nowych ofert pracy, o 23 proc. więcej niż w lipcu 2020 - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. To ich zdaniem potwierdza, że pandemiczny kryzys przeszedł do historii, a rynek pracy stale przybiera na sile.
rozwiń zwiń