Kraje bałtyckie walczą z imigracją z Białorusi. Łotwa wprowadza stan wyjątkowy
W związku z kryzysem migracyjnym, Łotwa wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią. Z kolei parlament Litwy w trybie nadzwyczajnym przyjął we wtorek specjalną ustawę, na mocy której w ciągu roku powstanie ogrodzenie na litewsko-białoruskiej granicy.
2021-08-11, 03:34
Nielegalna migracja na Łotwę nasiliła się, gdy Litwa zdecydowała się zawracać imigrantów z powrotem na Białoruś lub kierować ich na przejścia graniczne. W ciągu kilku dni białorusko-łotewską granicę przekroczyło blisko trzysta osób.
Powiązany Artykuł
Nielegalna migracja z Białorusi na Litwę. Sprawą zajmą się szefowie MSW unijnych państw
Posłuchaj
Stan wyjątkowy potrwa do 10 listopada. Obejmuje nie tylko bezpośrednie pogranicze, ale też miasto Dyneburg, które znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Białorusią. Dzięki temu, do pomocy dla straży granicznej skierowane zostaną siły zbrojne i policja. Funkcjonariusze będą mieli prawo zawrócić imigrantów oraz użyć siły fizycznej i innych środków, o ile sytuacja będzie tego wymagała.
Bilety i gotówka dla chcących wrócić
Tymczasem Litwa, która od kilku miesięcy zmaga się z kryzysem migracyjnym, wzdłuż całej granicy z Białorusią wybuduje specjalne ogrodzenie. Ma ono liczyć ponad 500 km i będzie składać z zasieków i drutu kolczastego oraz wysokiego na cztery metry płotu. Koszt budowy to ponad 150 mln euro.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Hybrydowa agresja na Litwę". Imigranci odsyłani z powrotem na Białoruś
- "Atak na integralność granic UE". Szef MSZ o podsycaniu przez Białoruś kryzysu migracyjnego
Na początku tygodnia minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite podpisała również specjalne rozporządzenie. Dzięki temu każda osoba, która nielegalnie przekroczyła litewską granicę i chce wrócić do swego kraju, otrzyma bilet oraz trzysta euro.
Od stycznia na Litwę dostało się ponad cztery tysiące nielegalnych imigrantów. W ubiegłym roku zatrzymano jedynie 81 osób.
mbl
REKLAMA