Ameryka Łacińska: niespełna 20 proc. ludności w pełni zaszczepione w regionie
Mniej niż co piąty mieszkaniec Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest w pełni zaszczepiony przeciwko Covid-19, a w niektórych krajach tylko co dwudziesty – podała dr Carissa F. Etienne, prezes Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (OPS) na konferencji prasowej.
2021-08-13, 03:41
- Nie sposób pogodzić się z tym, że wciąż rośnie przepaść dzieląca tych, którzy mogą się zaszczepić i tych, którzy dostępu do szczepionki nie mają, a naszym obowiązkiem jest znalezienie rozwiązania dla wszystkich krajów regionu - powiedziała.
Powiązany Artykuł
65 proc. mieszkańców UE w pełni zaszczepionych. "Robimy duże postępy"
Przyznała, że "wiele rządów nie dysponuje środkami na zakup wystarczającej ilości szczepionek".
Ponad milion zakażeń w tydzień
Według danych OPS , w ciągu ostatnich siedmiu dni w regionie wykryto ponad 1,3 mln nowych zakażeń koronawirusem, a 19 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.
- Atak hakerów w Niderlandach. Opóźniono wydawanie wyników testów na koronawirusa
- Brazylia rezygnuje ze stosowania Sputnika V. Import 37 mln dawek wstrzymany
Dane te potwierdza również Bank Światowy dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jak oświadczył jego wiceprezes, Carlos Felipe Jaramillo, na region Ameryki Łacińskiej, który jest najbardziej na świecie doświadczony skutkami COVID-19, przypada 20 proc. wszystkich potwierdzonych zakażeń i aż jedna trzecia zgonów z powodu COVID-19. Skutki tego stanu rzeczy są "druzgocące społecznie i gospodarczo" - podkreślił Jaramillo.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Lockdown w Australii. "Trzeba się przygotować na kolejnych pięć lat kwarantanny"
Cytowana wyżej dr Carissa F. Etienne uważa, że częściowym rozwiązaniem problemów epidemiologicznych najuboższych krajów regionu mogłoby być włączenie do działania Funduszu Rotacyjnego jako "katalizatora równości i solidarności". W minionych latach fundusz ten pomagał krajom Ameryki Łacińskiej przeprowadzać szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym wieku dziecięcego.
Rekordowe dane z Meksyku
Wśród krajów regionu, w których ostatnio utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o nowe zakażenia, są Meksyk, Bahamy, Kuba, Jamajka, Martynika i Portoryko.
W Meksyku w czwartek potwierdzono rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń, bo sięgającą aż 24 975. Z powodu COVID-19 zmarło tam w ciągu ostatniej doby 608 osób. Całkowita liczba zakażeń wynosi 3 045 571, a zgonów - 246 811.
20 mln zakażeń w Brazylii
Powiązany Artykuł
Izrael: liczba zakażeń koronawirusem znów rośnie. Wracają zielone przepustki
Brazylia, która zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń i drugie, jeśli wziąć pod uwagę zmarłych z powodu COVID-19, odnotowała w czwartek 39 982 nowe zakażenia i 1148 zgonów osób chorujących na COVID-19. W kraju tym liczba wszystkich zakażeń przekroczyła w ubiegłym tygodniu 20 mln. Liczba wszystkich przypadków śmiertelnych wzrosła w czwartek do 566 896.
W ciągu ostatniego miesiąca liczba przypadków koronawirusa wzrosła aż trzydziestokrotnie na Martynice, podczas gdy lepsze wiadomości dochodzą z obszarów górskich – m.in. regionu andyjskiego Brazylii i innych krajów Ameryki Południowej. Sytuacja polepsza się m.in. w Kolumbii, Boliwii, Paragwaju i Urugwaju.
fc
REKLAMA