more_horiz
Wiadomości

Ogromne pożary we Francji. Ogień strawił 5 tys. hektarów lasów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 10:22
Obszar o powierzchni około 5 tys. ha, w tym lasy, spłonęło od poniedziałku na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. We wtorek rano z ogniem walczyło ok. 700 strażaków, a tysiące osób, w tym turystów, prewencyjnie ewakuowano z okolicznych domów i kempingów.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/yelantsevv

Pożar wybuchł w poniedziałek późnym południem w mieście Gonfaron w departamencie Var, niedaleko autostrady A57. Ogień, podsycany przez gwałtowny mistral, nadal rozprzestrzenia się od Masywu Maurów w kierunku zatoki Saint-Tropez.

hiszpania PAP 1200.jpg
Dziesiątki pożarów na terenie całej Hiszpanii. Powodem... rzucony niedopałek

Jak poinformowała prefektura Var, około godz. 6 pożar strawił 5 tys. ha i spalił około 100 domów. Trzy osoby zostały lekko ranne, a 19 podtruło się dymem.

Strażacy ewakuowali tysiące ludzi, w tym siedem kempingów w miejscowościach Croix Valmer, Gassin i Cavalaire. Doszczętnie spłonął teren kempingu Charlemagne w Grimaud, a ośrodek wypoczynkowy linii Air France został zamknięty.

Wczasowiczów i mieszkańców terenów przewieziono do budynków okolicznych gmin.

"Wyjechaliśmy samochodem w sam środek płomieni"

- Byliśmy w łóżku i nagle ktoś zapukał do drzwi, żeby nas ostrzec, że jest pożar i że musimy jak najszybciej wyjść, zabrać walizki (...), po czym wyjechaliśmy samochodem w sam środek płomieni w czasie gaszenia hotelu - powiedział gość ośrodka w Grimaud Nicolas, cytowany przez stację BFM TV.

Czytaj także:

700 strażaków z Var i sąsiednich departamentów (m.in. Delta Rodanu, Alpy Nadmorskie, Wysokie Alpy, Gard) walczy z żywiołem, mierząc się z wiatrem, suszą i ekstremalnym upałem.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział, że uda się we wtorek na miejsce akcji gaśniczej.

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem