Andrzej Duda zwrócił się do Polaków na Ukrainie: jesteśmy bratnimi narodami, musimy budować wspólną przyszłość

- Polskie władze nie zapominają o Wołyniu. To są bardzo trudne problemy i rozmowy, wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które państwo przyjmiecie - powiedział prezydent RP Andrzej Duda Polakom na Ukrainie. Podkreślił jednak, że trzeba patrzeć w przyszłość.

2021-08-23, 18:25

Andrzej Duda zwrócił się do Polaków na Ukrainie: jesteśmy bratnimi narodami, musimy budować wspólną przyszłość

Polski przywódca, który od niedzieli przebywa na Ukrainie, w poniedziałek spotkał się w ambasadzie RP w Kijowie z Polakami mieszkającymi na Ukrainie.

Powiązany Artykuł

1200 duda zełenski pap.jpg
W Kijowie podpisano Deklarację Krymską. Po raz pierwszy na poziomie międzynarodowym Rosję uznano za okupanta

Prezydent zaznaczył, że pamięta o wielu problemach o charakterze historycznym, ale także tych codziennych, które istnieją w relacjach polsko-ukraińskich.

"Problemy są układane"

- Dziś jeszcze rozmawiałem z prezydentem (red. Ukrainy) Wołodymyrem Zełenskim m.in na temat umowy polsko-ukraińskiej dotyczącej polskich szkół i nauczania języka polskiego. Wierzę, że ten problem uda nam się rozwiązać tak, żebyście i państwo byli usatysfakcjonowani - powiedział Duda.

Oświadczył także, że "problemy, które trzeba ułożyć w naszych relacjach, są układane". - I możecie być państwo pewni, że będą przeze mnie układane. Musimy szukać rozwiązania wszystkich tych kwestii, z tymi najtrudniejszymi włącznie. Nie zapomnimy o nich. Proszę się nie martwić, polskie władze nie zapominają o Wołyniu, polskie władze nie zapominają o tych, którzy zostali tam pomordowani. To są bardzo trudne problemy i to są bardzo trudne rozmowy i one się toczą. Wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które przyjmiecie państwo, pamiętając o swoim wielkim bólu, który pozostaje w państwa rodzinach, ale jednak z satysfakcją, że pamięta się o tych, którzy odeszli, którzy zostali bestialsko pomordowani - podkreślił prezydent.

REKLAMA

"Tę przyszłość trzeba budować"

Andrzej Duda wskazał również, że trzeba także patrzeć w przyszłość. - Ta przyszłość dla państwa, państwa dzieci, wnuków jest nie mniej istotna niż przeszłość. Tę przyszłość trzeba budować - zaznaczył Duda.

Czytaj także:

- Jesteśmy sąsiadami. Chciałbym mówić, mówię: bratnimi narodami, które żyją po dwóch stronach granicy, których losy wzajemnie się przeplatały. Były momenty ważne i piękne. Były też momenty ogromnie trudne, bolesne, dramatyczne, ale tę wspólną przyszłość musimy budować - powiedział prezydent.

Posłuchaj

Prezydent: problemy w relacjach z Ukrainą są i będą układane, polskie władze nie zapominają o Wołyniu (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że "wolna suwerenna Ukraina jest absolutnie w strategicznym interesie Rzeczpospolitej". - Ukraina, która będzie się dobrze rozwijała, która będzie demokratyczna, dobrze rządzona, na której ludziom będzie się żyło coraz lepiej, na wyższym poziomie. Dlatego wspieramy Ukrainę - powiedział Andrzej Duda. 

REKLAMA

Wskazał także, że jest to ważne dla tych, którzy chcą prowadzić biznes po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy.

Powiązany Artykuł

jablonski PAP 1200.jpg
Prezydent przekaże w Kijowie sprzęt medyczny. Wiceszef MSZ: dzięki pomocy wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową

Trzeba dbać o Ukrainę

- Dziś niestety czasy mamy takie, że trzeba dbać o bezpieczeństwo Ukrainy, o jej suwerenność, o to, by miała przywróconą integralność terytorialną, by zlikwidować ten stan destabilizacji, który jest wprowadzany przez naszego wielkiego sąsiada. Myślę tu o Federacji Rosyjskiej - mówił.

Prosił zebranych, by nadal prowadzili działalność, a jeśli mają problemy - by je zgłaszali. - Będziemy się tymi problemami zajmowali - zapewnił. Dziękował też za "podtrzymywanie polskości".

Andrzej Duda nawiązał też do zaplanowanych na wtorek obchodów związanych z 30. rocznicą niepodległości Ukrainy. Jak podkreślił, są one ważne także dla Polski jako sąsiada Ukrainy. - To była bardzo ważna i mądra decyzja, by natychmiast uznać niepodległość Ukrainy - oświadczył.

REKLAMA

Dodał również, że jest dla niego wielką satysfakcją, że wziął w poniedziałek udział w zainicjowaniu szczytu Platformy Krymskiej - forum, na którym wspólnota międzynarodowa mówi o integralności terytorialnej Ukrainy i nawołuje do jej przywrócenia. Wyraził przekonanie, że ten problem w przyszłości zostanie rozwiązany pozytywnie dla Ukrainy.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej