more_horiz
Wiadomości

"Żydzi są poniżani i brutalnie atakowani". Steinmeier o rosnącym antysemityzmie w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 17:36
"Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani" - uważa prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier. Dodaje, że "ubolewa nad ciągłym rozprzestrzenianiem się antysemickich uprzedzeń" - cytuje Der Spiegel. Jak podsumowuje federalny prezydent, antysemityzm w Niemczech jest "nie do zniesienia".
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter SteinmeierFoto: SASCHA STEINBACH / POOL/PAP

Frank-Walter Steinmeier skrytykował obecny w Niemczech antysemityzm. "Bardzo chciałbym móc powiedzieć, że atak w Halle zmienił sytuację" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji judaistycznego święta nowego roku - Rosz ha-Szana. "Ale rzeczywistość jest taka: Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani".

PAP żydzi niemcy antysemityzm 1200.jpg
Antysemityzm problemem w Niemczech. "Doświadczamy go więcej w życiu codziennym"

Steinmeier uważa, że antysemityzm w Niemczech jest "nie do zniesienia", a "obowiązkiem państwa i społeczeństwa jest przeciwdziałanie tej nienawiści". "Każdy, kto mieszka w tym kraju, ma wszelkie prawa, by czuć się tu bezpiecznym i chronionym" - podkreślił.

We wspomnianym przez Steinmeiera ataku w Halle w październiku 2019 roku uzbrojony prawicowy ekstremista próbował włamać się do miejskiej synagogi z uzbrojeniem. Kiedy mu się to nie udało, zastrzelił dwie osoby. Sprawca został skazany za dwa morderstwa i wielokrotne usiłowanie zabójstwa.

Czytaj także:

Steinmeier podkreślił, że pandemia koronawirusa mogła wielu zachęcić do antysemityzmu. "Najgorsze mity o antysemickim spisku nabrały nowego rozmachu" - napisał. "To bolesne, że antysemicka nienawiść i agitacja są w Niemczech tak otwarte".

1200_Auschwitz_shutterstock.png
Przed sądem stanie kilkunastu nazistowskich zbrodniarzy wojennych. "Morderstwo nie podlega przedawnieniu"

Sytuacja niemieckich Żydów jest coraz trudniejsza

W Niemczech rok 2021 jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Wzrost niemieckiego antysemityzmu niepokoi m.in. USA. "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" - odpowiedział w marcu 2021 roku Departamentu Stanu USA na pytanie o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem