"To pozytywny sygnał dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej". Ekspert o spotkaniu Biden-Zełenski
- Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu pokazała, że USA zależy na pogłębianiu relacji z Ukrainą i jest dobrym sygnałem dla innych krajów regionu - mówi Jonathan Katz, były dyplomata i ekspert think tanku German Marshall Fund.
2021-09-02, 08:06
Powiązany Artykuł
Wołodymyr Zełenski w USA. Rozmowa z Joe Bidenem trwała ponad 2 godziny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osiągnął w środę to, o co zabiegał od początku swojej prezydentury - spotkanie wraz z publicznym zapewnieniem o wsparciu wobec rosyjskiej agresji i dla NATO-wskich aspiracji Ukrainy. Ale poza słowami Zełenski uzyskał też całkiem szeroki szereg porozumień, od dodatkowej pomocy i współpracy wojskowej przez handel po energię.
Według Jonathana Katza, byłego dyplomaty i wiceszefa agencji USAID, oznacza to, że Ukraina - mimo rozczarowania postawą USA wobec Nord Stream 2 - dobrze wykorzystała dyplomatyczną szansę.
- Te wszystkie porozumienia dobrze pokazują, że dochodzi do strategicznej rewitalizacji relacji USA z Ukrainą, czym zainteresowane są obie strony. To już nie tylko energia i bezpieczeństwo, ale wiele innych spraw, w tym głębsze zaangażowanie gospodarcze - mówi ekspert. - Są też inne obszary współpracy, od kosmosu, przez pandemię i planowane kolejne spotkania na wysokim szczeblu, które wynikną z tej wizyty i dadzą owoc w przyszłości - dodaje.
Szansa dla innych krajów regionu
Katz podkreśla, że w Waszyngtonie doceniono także zapowiedzi Zełenskiego w sprawie szczególnie ważnej dla prezydenta Bidena, tj. demokratycznych reform i walki z korupcją. W podpisanym przez obu przywódców oświadczeniu znalazły się m.in. zapowiedzi reformy sądownictwa. W dokumencie znalazły się też zapisy - prawdopodobnie po raz pierwszy - o walce z dyskryminacją, w tym przeciwko mniejszościom seksualnym.
REKLAMA
- To dobry krok przed planowanym Szczytem dla Demokracji w grudniu tego roku - uważa analityk.
Według Katza wizyta Zełenskiego pokazuje, że administracja Bidena jest zainteresowana większym zaangażowaniem i ściślejszymi relacjami z Europą Środkową i Wschodnią. Jak jednak dodał, obie strony muszą wykazać inicjatywę w tym kierunku.
- To spotkanie jest pozytywnym sygnałem dla innych europejskich krajów, które chcą pogłębiania współpracy z USA - ocenił.
kp
REKLAMA
REKLAMA