Afganistan: talibowie weszli do stolicy Pandższeru. Mudżahedini gotowi do rozmów
Talibowie weszli do Bazaraku, stolicy afgańskiej prowincji Pandższer - poinformował na Twitterze w niedzielę ich rzecznik. Później tego samego dnia Przywódca bojowników walczących z talibami w Dolinie Pandższiru wyraził gotowość do rozmów, których celem byłoby zakończenie walk.
2021-09-05, 20:17
Lider Narodowego Frontu Oporu Ahmad Masud zadeklarował to na jednym z portali społecznościowych. "NRF zasadniczo zgadza się rozwiązać obecny problem, niezwłocznie położyć kres walkom oraz wznowić negocjacje" - napisał na Facebooku Masud. "By osiągnąć trwały pokój, NRF jest gotów do zawieszenia broni pod warunkiem, że talibowie zaprzestaną ataków na Pandższer i (część sąsiedniej prowincji) Andarab" - dodał.
Powiązany Artykuł
![angela epa09449461 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/61ce9700-626e-4e63-b609-f17b64d5021b.jpg)
Angela Merkel wzywa do rozmów z talibami. Co chcą załatwić Niemcy?
Negocjacje zaproponowali tamtejsi duchowni.
Sprzeczne doniesienia
Wcześniej talibowie poinformowali, że kontrolują cztery z siedmiu okręgów prowincji i utorowali sobie drogę do jej stolicy. Narodowy Front Oporu z kolei stwierdził, że częściowo odparł ofensywę, a na niektórych odcinkach talibowie wycofują się.
- Militarne parady, odwety. Talibowie świętują ostateczne przejęcie władzy w Afganistanie
- UE chce nawiązać kontakt z talibami, ale stawia warunki. Priorytetem ewakuacja
Jak podkreśla AFP, komunikacja z Doliną Pandższeru jest bardzo utrudniona i dlatego nie sposób zweryfikować doniesień na temat panującej tam sytuacji.
Powiązany Artykuł
![afganistan forum 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/df349133-69e7-4921-a3bb-98ce96705cf5.jpg)
Afganistan na skraju "katastrofy humanitarnej". ONZ zwołuje specjalną konferencję
Ostatni punkt oporu
W połowie sierpnia talibowie przejęli kontrolę nad niemal całym Afganistanem. Dolina Pandższiru jest ostatnią częścią kraju, której nie opanowali. Terenu tego nigdy też w pełni nie kontrolowali w czasie swoich rządów w latach dziewięćdziesiątych. Nie udało się to też wojskom radzieckim podczas interwencji ZSRR w Afganistanie.
W latach dziewięćdziesiątych prowincja stanowiła bazę Sojuszu Północnego, który był głównym przeciwnikiem talibów. Ówczesny przywódca Sojuszu - Ahmad Szah Masud, zwany "Lwem Pandższiru" - zginął w 2001 roku w zamachu, o którego zlecenie była podejrzewana Al-Kaida. 32-letni Ahmad Masud, który obecnie dowodzi siłami stawiającymi opór talibom, jest synem Ahmada Szaha Masuda.
fc, mbl
REKLAMA
REKLAMA