more_horiz
Wiadomości

Weterani rozgoryczeni decyzjami Joe Bidena w sprawie Afganistanu. "Poczułem wściekłość"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 19:52
Amerykańscy weterani są jedną z grup najbardziej emocjonalnie związanych z sobotnią rocznicą zamachów na Nowy Jork i Waszyngton. To właśnie oni w ostatnich dwóch dekadach służyli podczas misji w Afganistanie i w Iraku. W przeddzień okrągłej rocznicy ataków spora część z nich jest rozgoryczona sposobem, w jaki administracja Joe Bidena zakończyła wojnę w Afganistanie.
Talibski bojownik na warcie przy lotnisku w Kabulu
Talibski bojownik na warcie przy lotnisku w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER
afganistan forum 1200 .jpg
"Miliony zagrożone głodem". Wysłannik ONZ ostrzega przed kryzysem w Afganistanie

Sean Maroney to były dziennikarz, który pracował w Afganistanie w 2009 i 2010 roku. W rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia mówi, że Stany Zjednoczone zostawiły wielu Afgańczyków na pastwę talibów. Podkreśla też, że ostatnie wydarzenia w Afganistanie dotknęły go jako Amerykanina.  - Poczułem wściekłość, gdy zobaczyłem talibów w amerykańskich mundurach, zabawiających się amerykańską bronią, podnieconych i świętujących. Jako Amerykanin nie mam słów, gdy widzę coś takiego po 20 latach od 11 września - dodaje były dziennikarz.


Posłuchaj
00:59 Relacja Wojciecha Cegielskiego z Nowego Jorku (IAR) uss.mp3 Weterani o Afganistanie. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Nowego Jorku (IAR)

 

David Arnold, który jest weteranem 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej z Karoliny Północnej mówi, że administracja Joe Bidena popełniła ogromny błąd. - Jako weteran czuję się zdradzony przez naszych przywódców, także przez generałów. Jeśli plan wycofania się był dla nich problematyczny, powinni byli powiedzieć prezydentowi: "Z całym szacunkiem, jeśli Pan zaakceptuje ten plan, to składam rezygnację". Ale to się nie stało. Oni poszli za tym. A my zostaliśmy okłamani i zdradzeni. To jest bardzo kłopotliwe, że tak to łagodnie określę - dodaje.


Czytaj także: 

Misja w Afganistanie

W ciągu ostatnich 20 lat w Afganistanie zginęło 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy i 47 tysięcy afgańskich cywilów.

20 lat temu w atakach na Nowy Jork i Waszyngton zginęło niemal 3 tysiące osób. Miesiąc później Stany Zjednoczone zaatakowały Afganistan, gdzie ukrywał się Osama bin Laden. Rządzący krajem talibowie zostali odsunięci od władzy, ale po wyjściu wojsk NATO z Afganistanu ponownie zdobyli władzę.


IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem