"2 tys. islamistów może stanowić zagrożenie terrorystyczne". Niepokojące doniesienia niemieckich służb
2 tys. islamistów na terenie Niemiec może stanowić zagrożenie terrorystyczne - uważa Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i dodaje, że ugrupowania islamistyczne mogą wykorzystać zwycięstwo talibów.
2021-09-11, 17:17
Istnieje obawa, że niedawne przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie może mieć reperkusje na terenie Niemiec - ostrzega Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).
Powiązany Artykuł
Hiszpania walczy z terroryzmem. Głównymi sprawcami ataków są wciąż dżihadyści
Zdaniem służb kontrwywiadu, "blisko 2 tys. islamistów w Niemczech jest niebezpiecznych, zdolnych do działań terrorystycznych i ataków" – informuje "Die Welt".
Ofensywa propagandowa
Z kolei federalne Biuro Policji Kryminalnej mówi obecnie o "551 zagrożeniach islamistycznych i 536 »istotnych osobach«, które potencjalnie są zwolennikami terrorystów" – dodaje berliński "Tagesspiegel".
- W niektórych częściach środowisk islamistycznych, a także dżihadystycznych w Niemczech, pojawiły się wyrazy radości i pozytywne reakcje po dojściu do władzy talibów w Afganistanie – podkreślił Thomas Haldenwang, szef BfV, w rozmowie z "Tagesspiegel".
REKLAMA
Służby obawiają się, że grupy islamistów mogą wykorzystywać zwycięstwo talibów "do ofensywy propagandowej", czyniąc z nich bohaterów i przypisując je do całego środowiska islamistycznego. - To może mieć mocny wpływ, szczególnie dla młodych zwolenników – dodał Haldenwang w "Tagesspiegel".
Powiązany Artykuł
Szef kontrwywiadu Francji: trzeba coraz częściej walczyć z dżihadem nastolatków
- Planowali jeden z największych zamachów w historii Francji. Dżihadyści skazani na 24 lata więzienia
- Zamachowcy, którzy w 2015 r. zabili w Paryżu 130 osób, planowali kolejny atak. Nowe informacje
- Szwecja: do kraju wróciły trzy obywatelki wspierające ISIS. Wydalono je z obozu w Syrii
Zapobieganie atakom
Zdaniem Horsta Seehofera, federalnego ministra spraw wewnętrznych, od 2000 r. niemieckim służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić 23 zamachy terrorystyczne. Minister, wypowiadając się w 20. rocznicę ataków terrorystycznych w USA, dodał jednak, że nadal istnieje ryzyko ataków w Niemczech.
- Zapobiegliśmy atakom terrorystycznym w przeszłości, ale takie ryzyko ataku nadal istnieje - powiedział Seehofer, cytowany przez "Die Welt".
REKLAMA
jbt
REKLAMA