Spór o Morze Południowochińskie. Szef MSZ Chin ostrzegł Wietnam przed "pogłębianiem konfliktów"
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł Wietnam przed "pogłębianiem konfliktów" na spornym akwenie. Podkreślił także, że oba kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań w sprawie spornych wód.
2021-09-11, 22:52
Rządy w Hanoi i Pekinie powinny pielęgnować pokój i stabilność, które – jak ocenił Wang – z trudem udało się osiągnąć na Morzu Południowochińskim, i przeciwdziałać mieszaniu się zewnętrznych sił w spór o ten strategiczny akwen.
Powiązany Artykuł
Czuwania w intencji ofiar masakry na placu Tiananmen. Hongkońska policja dokonała zatrzymań
Jak przekazało w sobotę MSZ Chin, w czasie piątkowych rozmów z wicepremierem Wietnamu Pham Binh Minhiem chiński minister spraw zagranicznych podkreślił także, że oba kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań w sprawie spornych wód.
Władze w Hanoi przypomniały w opublikowanym oświadczeniu o konieczności szanowania przez obie strony swoich uzasadnionych praw i interesów, w zgodzie z obowiązującymi międzynarodowymi normami, w tym konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).
- Niemcy wysyłają okręt na Morze Południowochińskie pierwszy raz od niemal 20 lat. Pekin żąda wyjaśnień
- Hongkong: bunt w zakładzie karnym dla kobiet. Do tłumienia protestu wysłano elitarny oddział specjalny
- Areszt dla podejrzanego o zabójstwo turystki. Policja w Tajlandii wyjaśnia przyczynę jej śmierci
Roszczenia terytorialne
Rząd w Pekinie zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw – oprócz Wietnamu także Filipin, Malezji i Brunei. Przez bogate w zasoby wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów.
Powiązany Artykuł
Akcja Piorun uderza w chińskie grupy przestępcze. Tysiące zatrzymanych
W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze obalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Władze w Pekinie zignorowały jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów. Stany Zjednoczone, które wielokrotnie wyrażały swoje poparcie dla mniejszych krajów regionu, prowadzą tam regularne patrole, tzw. ćwiczenia swobody żeglugi.
Relacje chińsko-wietnamskie
Stosunki chińsko-wietnamskie od dziesięcioleci pozostają skomplikowane. Choć partie komunistyczne obu krajów utrzymują bliskie relacje, to morski spór terytorialny pozostaje nierozwiązanym problemem.
W 1988 roku między oboma azjatyckimi krajami doszło do wygranej przez Chiny potyczki o jedną z raf w archipelagu Spratlejów, którą od tamtej pory okupują chińskie siły zbrojne. Wcześniej, w 1979 roku, Wietnam i Chiny stoczyły krótką wojnę graniczną.
REKLAMA
jbt
REKLAMA