X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spór o Morze Południowochińskie. Szef MSZ Chin ostrzegł Wietnam przed "pogłębianiem konfliktów"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 22:52
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł Wietnam przed "pogłębianiem konfliktów" na spornym akwenie. Podkreślił także, że oba kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań w sprawie spornych wód.
Wang Yi
Wang YiFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Rządy w Hanoi i Pekinie powinny pielęgnować pokój i stabilność, które – jak ocenił Wang – z trudem udało się osiągnąć na Morzu Południowochińskim, i przeciwdziałać mieszaniu się zewnętrznych sił w spór o ten strategiczny akwen.

Czytaj także:
Hongkong 1200 PAP.jpg
Czuwania w intencji ofiar masakry na placu Tiananmen. Hongkońska policja dokonała zatrzymań

Jak przekazało w sobotę MSZ Chin, w czasie piątkowych rozmów z wicepremierem Wietnamu Pham Binh Minhiem chiński minister spraw zagranicznych podkreślił także, że oba kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań w sprawie spornych wód.

Władze w Hanoi przypomniały w opublikowanym oświadczeniu o konieczności szanowania przez obie strony swoich uzasadnionych praw i interesów, w zgodzie z obowiązującymi międzynarodowymi normami, w tym konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Czytaj także:

Roszczenia terytorialne

Rząd w Pekinie zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw – oprócz Wietnamu także Filipin, Malezji i Brunei. Przez bogate w zasoby wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów.

Czytaj także:
1200 chiny policja free.jpg
Akcja Piorun uderza w chińskie grupy przestępcze. Tysiące zatrzymanych

W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze obalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Władze w Pekinie zignorowały jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów. Stany Zjednoczone, które wielokrotnie wyrażały swoje poparcie dla mniejszych krajów regionu, prowadzą tam regularne patrole, tzw. ćwiczenia swobody żeglugi.

Relacje chińsko-wietnamskie

Stosunki chińsko-wietnamskie od dziesięcioleci pozostają skomplikowane. Choć partie komunistyczne obu krajów utrzymują bliskie relacje, to morski spór terytorialny pozostaje nierozwiązanym problemem.

W 1988 roku między oboma azjatyckimi krajami doszło do wygranej przez Chiny potyczki o jedną z raf w archipelagu Spratlejów, którą od tamtej pory okupują chińskie siły zbrojne. Wcześniej, w 1979 roku, Wietnam i Chiny stoczyły krótką wojnę graniczną.

jbt

Czytaj także

"Zimnowojenne myślenie, wyolbrzymione zagrożenie". Chiny krytykują szczyt NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 08:37
NATO kieruje się zimnowojennym myśleniem i wyolbrzymia zagrożenie ze strony Chin - oświadczyła chińska misja dyplomatyczna w UE, krytykując zakończony szczyt przywódców Sojuszu, którzy zapowiedzieli wspólne działania przeciwko polityce Pekinu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezwstydna manipulacja polityczna". Chiny potępiły ofertę pomocy dla Hongkończyków w USA

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:55
Dyplomacja ChRL stanowczo potępiła ofertę "bezpiecznej przystani" dla Hongkończyków w USA, złożoną przez prezydenta tego kraju Joe Bidena. Biuro komisarza chińskiego MSZ w Hongkongu określiło to jako "brutalną ingerencję" w wewnętrzne sprawy miasta.
rozwiń zwiń