more_horiz
Wiadomości

"Kto dokonuje aborcji - zabija". Zdecydowane słowa papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 20:16
Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że "małżeństwo to małżeństwo" dodając jednocześnie: "jako sakrament to mężczyzna i kobieta". Wyraził też nieprzejednane stanowisko Kościoła wobec aborcji. Franciszek stwierdził podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Bratysławy do Rzymu, że "gdyby (aborcję) zaakceptowano, to byłoby tak, jakby zgodzono się na codzienne zabójstwo".
Papież Franciszek udziela wywiadu na pokładzie samolotu podczas lotu powrotnego po pielgrzymce na Węgry i na Słowację
Papież Franciszek udziela wywiadu na pokładzie samolotu podczas lotu powrotnego po pielgrzymce na Węgry i na SłowacjęFoto: PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

Papież Franciszek odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego, nawołującej do tego, by wszystkie kraje uznały małżeństwa osób tej samej płci.

Posłuchaj
00:44 Papież Słowacja IAR.mp3 Zakończyła się pielgrzymka papieża Franciszka na Słowację. Relacja Wojciecha Stobby 
Papież Franciszek free 1200
Wymowny gest papieża Franciszka. Ucałował fotografię kard. Wyszyńskiego

Papież o "małżeństwach" homoseksualnych

Jak stwierdził "małżeństwo jest sakramentem, Kościół nie ma władzy, aby zmieniać sakramenty". Odnosząc się do takich inicjatyw, stwierdził, że są to "próby udzielenia pomocy osobom różnej orientacji seksualnej".

- To ważne, by im pomagać - dodał. Papież podkreślił, że państwa mają możliwości prawne, by je wspierać przepisami cywilnymi. - Ale małżeństwo to małżeństwo - dodał. - Jako sakrament to mężczyzna i kobiet - podkreślił papież.

Zastrzegł zarazem, że "to są nasi bracia i siostry, musimy ich wspierać, a "Kościół im pomaga".

Czytaj również:

Franciszek: aborcja to zabójstwo

Franciszek stwierdził też, że "Kościół jest surowy" w kwestii aborcji, bo "gdyby ją zaakceptowano, to byłoby tak, jakby zgodzono się na codzienne zabójstwo". - Aborcja to zabójstwo, (...) kto dokonuje aborcji - zabija - oświadczył papież.

Powiedział, że w każdej książce na temat embriologii można przeczytać, że "w trzecim tygodniu od zapłodnienia są już wszystkie organy. Wiele razy, zanim kobieta zda sobie sprawę z tego, że jest w ciąży, są już wszystkie organy - zaznaczył papież. - To jest życie ludzkie i ono musi być szanowane - podkreślił Franciszek.

1200 papiez franciszek na slowacji pap.jpg
Papież Franciszek wraca do Watykanu. Zakończyła się jego pielgrzymka na Słowację

- Ta zasada jest tak jasna. Temu, kto tego nie rozumie, zadam dwa pytania: czy słuszne jest zabijanie życia ludzkiego, by rozwiązać problem? Bo z naukowego punktu widzenia to jest życie ludzkie. Czy słuszne jest wynajmowanie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył Franciszek.

Komunia dla polityków popierających aborcję?

W kontekście aborcji papież odpowiadał na pytanie, dotyczące sporu wśród biskupów USA na temat tego, czy zabronić przystępowania do komunii politykom, którzy są zwolennikami wyboru w kwestii aborcji. Zaznaczył zarazem, że odpowiada wskazując zasadę, bo nie zna dobrze sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Franciszek oświadczył, że nie może przystępować do komunii ktoś, kto jest "poza wspólnotą". - To nie jest kara. Taki ktoś jest poza - stwierdził papież.

To nie jest - zdaniem papieża - problem teologiczny, ale duszpasterski: "jak my, biskupi, podchodzimy duszpastersko do tej zasady. - Kiedy spojrzymy na historię Kościoła, to widzimy, że kiedy nie ma podejścia duszpasterskiego do problemu, zajmuje się wtedy stanowisko polityczne - ocenił papież. Jego zdaniem trzeba być też duszpasterzem ekskomunikowanych, a styl ten określił jako "bliskość, współczucie, czułość". Brak stylu Boga - ostrzegł - to "popadanie" w politykę. - Gdy Kościół, by bronić zasady, nie robi tego duszpastersko, zajmuje stanowisko polityczne - dodał.

- Komunia nie jest nagrodą dla doskonałych, (...) komunia to dar, prezent, obecność Jezusa w Kościele, we wspólnocie - mówił papież. - Ten, kto nie jest we wspólnocie, nie może przyjmować komunii - podkreślił. - Takie osoby są poza wspólnotą, a więc ekskomunikowani. To ostre określenie, ale znaczy to, że nie należą do wspólnoty, bo nie są ochrzczeni albo zostali oddaleni z jakiegoś powodu - wyjaśnił.

Papież wyznał, że nigdy jako duszpasterz nie odmówił nikomu komunii i nie był w sytuacji, że stała przed nim osoba, która nie powinna jej przyjmować. - Zdarzyła mi się natomiast sympatyczna rzecz, kiedy poszedłem odprawić mszę w domu dla osób starszych. Zapytałem: "kto chce przystąpić do komunii, niech podniesie rękę". Wszyscy staruszkowie podnieśli. Kiedy podszedłem do pewnej kobiety, ona wzięła mnie za rękę i powiedziała: "dziękuję ojcze, dziękuję, jestem Żydówką" - opowiedział papież. Jak stwierdził, ta kobieta była Żydówką, ale Bóg chciał ja nagrodzić.

koszyce 1200.jpg
Wizyta papieska na Słowacji. Franciszek odwiedził romskie osiedle w Koszycach nazywane enklawą biedy
Posłuchaj
00:48 Papież Słowacja Premier IAR.mp3 Premier Słowacji o pielgrzymce papieża Franciszka. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

"Unia powinna wrócić do marzeń założycieli"

Pytany o rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie wyjaśnił, że nie rozmawiał z nim o imigracji, a jednym z głównych tematów była ekologia. Franciszek wyraził uznanie dla zaangażowania Węgier na rzecz ekologii. Poinformował też, że rozmawiał o węgierskiej ustawie, której celem jest zachęcanie młodych osób, by zakładali rodziny.

Zdaniem papieża Unia Europejska powinna powrócić do marzeń ojców założycieli. Unia - mówił - to nie są spotkania, by coś ustalić. Jest ryzyko zdaniem papieża, że Unia stanie się "urzędem do załatwiania spraw". - Trzeba sięgnąć do mistyki, szukać korzeni Europy i nieść je dalej - wskazał. Wszystkie kraje UE - mówił - muszą być na tym samym poziomie, zainspirowanym przez ojców założycieli.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem