more_horiz
Wiadomości

"Prezydent uważa go za patriotę". Biały Dom o rozmowach amerykańskiego generała z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 21:01
Prezydent Joe Biden uważa generała Marka Milleya za patriotę wiernego konstytucji i ma do niego pełne zaufanie - oznajmiła w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odpowiedziała w ten sposób na doniesienia, że najwyższy rangą wojskowy starał się ograniczyć możliwość wydania rozkazu użycia broni jądrowej przez prezydenta Donalda Trumpa.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki
Rzeczniczka Białego Domu Jen PsakiFoto: PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

- Prezydent zna generała od dawna (...) i ma całkowite zaufanie do jego przywództwa, patriotyzmu i wierności naszej konstytucji - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Była to odpowiedź na pytanie o wezwania do dymisji szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) po ukazaniu się fragmentów nowej książki dziennikarzy Boba Woodwarda i Roberta Costy na temat działań Marka Milleya w schyłkowym okresie prezydentury Donalda Trumpa.

pap Mark Milley .jpg
USA: Donald Trump zarzuca gen. Markowi Milleyowi zdradę stanu

Tajne rozmowy z Chinami

Dziennikarze twierdzą, że Milley - który obawiał się o psychiczną stabilność prezydenta - odbył dwie tajne rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem gen. Li Zuochengiem, zapewniając go, że wbrew obawom Pekinu, USA nie przeprowadzą ataku na Chiny, a jeśli do takiego dojdzie, Chiny zostaną o tym uprzedzone. Generał miał też na tajnym spotkaniu w Pentagonie zasugerować wojskowym, by nie wykonywali rozkazów prezydenta o użyciu siły, w tym broni jądrowej, bez konsultacji z Milleyem.

W środę rzecznik JCS pułkownik Dave Butler poinformował, że rozmowy z gen. Li Zuochengiem były w pełni oficjalne i prowadzone w koordynacji z Departamentem Obrony i innymi rządowymi agencjami. Zasugerował jednak, że Milley faktycznie podczas rozmowy starał się uspokoić obawy Pekinu "w celu utrzymania strategicznej stabilności".

Czytaj również:

Republikanie oburzeni

Psaki stwierdziła z kolei, że nie będzie komentować szczegółów rozmów zawartych w książce opartej o anonimowe źródła. Dodała jednak, że warto być świadomym kontekstu wydarzeń ostatnich tygodni prezydentury poprzedniego prezydenta.

- Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych w tym okresie podżegał niepokoje społeczne, które doprowadziły do insurekcji i jednego z najmroczniejszych dni naszej historii - powiedziała Psaki, nawiązując do szturmu na Kapitol 6 stycznia. Rzeczniczka dodała, że wielu ówczesnych członków administracji Trumpa kwestionowało mentalną stabilność prezydenta.

We wtorek, po ukazaniu się fragmentów książki, były prezydent zarzucił Milleyowi zdradę stanu i wezwał do postawienia go przed sądem. Podobnie zareagowali inni politycy i komentatorzy na prawicy, zaś senator Marco Rubio zwrócił się do prezydenta o odwołanie dowódcy.

Książka "Peril" (pol.: "Niebezpieczeństwo") współautorstwa Woodwarda - dziennikarza, który ujawnił aferę Watergate - ma trafić do sprzedaży 21 września.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem