more_horiz
Wiadomości

Zakaz przycinania i golenia brody. Talibowie ostrzegają fryzjerów w prowincji Helmand

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:55
Policja religijna znów rządzącego Afganistanem Talibanu ostrzegła fryzjerów w prowincji Helmand, że będą karani za strzyżenie i golenie męskiego zarostu, ponieważ jest to sprzeczne z surową interpretacją prawa muzułmańskiego, której zwolennikami są talibowie.
Talibowie ostrzegli, że poszanowania przepisów szariatu będę strzegli występujący incognito inspektorzy
Talibowie ostrzegli, że poszanowania przepisów szariatu będę strzegli występujący incognito inspektorzyFoto: shutterstock.com/timsimages.uk
shutterstock_afganistan szkoła kobiety dziewczynki edukacja 1200 free.jpg
Media: afgańskie dziewczęta nie wrócą do szkół średnich. "Przyszłość wydaje się mroczna"

Podobne ostrzeżenie otrzymali także niektórzy fryzjerzy w Kabulu.

Czytaj także:

- Bojownicy talibów nachodzą nas i nakazują, byśmy przestali przystrzygać brody - powiedział jeden z fryzjerów w afgańskiej stolicy. - Talibowie ostrzegli, że poszanowania przepisów szariatu będę strzegli występujący incognito inspektorzy - dodaje.

Inny stylista fryzur z Kabulu mówi o tym, że talibowie poinstruowali go, by "nie propagował amerykańskiego stylu" i zaprzestał strzyżenia i golenia bród. Fryzjerzy tłumaczą też, że wraz z wprowadzeniem przez talibów nowych porządków i utratą klientów ich biznesy stały się nieopłacalne, a sami będą musieli szukać nowej pracy.

1200 protest afganistan pap.jpg
Protesty na ulicach Kandaharu. Talibowie planują eksmitować afgańskich żołnierzy z ich domów

Podczas pierwszych rządów talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 mężczyznom zakazano noszenia bardziej wyszukanych fryzur i nalegano na zapuszczanie brody - przypomina BBC. Dodaje, że po upadku Talibanu wielu afgańskich mężczyzn zaczęło bardziej dbać o swoje włosy i zarost oraz korzystać z usług oferujących modne uczesanie zakładów fryzjerskich.

Podejście talibów do sprawy męskiego zarostu to kolejny znak tego, że mimo początkowych zapewnień o rezygnacji z najbardziej restrykcyjnych elementów swoich poprzednich rządów, Taliban narzuca Afgańczykom swoją surową interpretację szariatu - ocenia BBC.

pb

Zobacz także

Zobacz także