Spotkanie szefów chińskiej i unijnej dyplomacji. W tle konflikt z Litwą
Wang Yi oraz Josep Borrell przewodniczą dziś kolejnej rundzie strategicznego dialogu pomiędzy Unią Europejską a Chinami. Spotkanie ma formę wideokonferencji. Chińczycy liczą na zacieśnienie relacji z Unią, jednak na relacje Pekinu i Brukseli rzutuje między innymi kwestia zaostrzającego się konfliktu Chin z Litwą.
2021-09-28, 16:55
Strategiczny dialog Unii Europejskiej i Chin ma być przeglądem relacji dwustronnych. Pojawić się mają tematy związane ze zmianami klimatycznymi i współpracą gospodarczą.
Powiązany Artykuł
![1200uczelnia uniwersytet wykład free.jpg](http://static.prsa.pl/images/c4cf7ebd-71f9-4cba-b130-11515aefe60f.jpg)
Publikacja dot. Ujgurów wycofana w związku ze złamaniem kodu etycznego uczelni. Mogła pomóc Chinom w kontrolach
Stosunki Brukseli i Pekinu nie są jednak łatwe. Parlament Europejski ogłosił, że nie rozpocznie procesu ratyfikacji umowy inwestycyjnej między Unią Europejską a Chinami, dopóki Chiny nie zniosą sankcji nałożonych w tym roku na niektórych posłów europarlamentu i unijne instytucje.
Posłuchaj
W odpowiedzi na wcześniejsze sankcje Brukseli wobec czterech chińskich urzędników i jednej firmy w związku z łamaniem praw człowieka, Chiny wprowadziły niewspółmiernie większe - zdaniem unijnych urzędników - sankcje, które objęły między innymi posłów do Parlamentu Europejskiego.
Zaniepokojenie budzi także postawa Pekinu wobec Litwy. Po tym jak zapowiedziano powstanie w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, chińskie MSZ uznało, że ambasador Litwy powinna opuścić Chiny.
ng
REKLAMA