more_horiz
Wiadomości

"Nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa". "Die Zeit" o liczbie kobiet w nowym parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 16:59
W nowym parlamencie Niemiec zasiądzie 735 deputowanych, czyli o 26 więcej niż w poprzednim. 30 proc. z nich ma poniżej 40 lat (wobec 15 proc. w poprzednim), a 34 proc. wybranych to kobiety. "Jeśli chodzi o udział kobiet, Bundestag nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa" - pisze tygodnik "Die Zeit".
Bundestag
BundestagFoto: Shutterstock.com / Matthias Wehnert

W nowym parlamencie Niemiec zasiądzie 735 deputowanych, czyli o 26 więcej niż w poprzednim. 30 procent z nich ma poniżej 40 lat (wobec 15 proc. w poprzednim), a 34 proc. wybranych to kobiety. "Jeśli chodzi o udział kobiet, Bundestag nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa" - pisze tygodnik "Die Zeit".

wybory niemcy pap 1200.jpg
Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

Gdy pod koniec października nowo wybrany Bundestag zbierze się na pierwszym posiedzeniu, sesji inauguracyjnej przewodniczyć będzie "osoba, która doświadczeniem znacznie przewyższa wszystkich innych deputowanych: (będzie to) 79-letni Wolfgang Schaeuble" - zauważa gazeta. Polityk chadeckiej CDU zasiada w Bundestagu od 48 lat, co czyni go najdłużej urzędującym parlamentarzystą. Jest też jednym z najstarszych.

Czytaj także:

"Tylko Alexander Gauland z (prawicowo-populistycznej) AfD jest starszy, ma 80 lat. Schaeuble będzie przewodniczył pierwszej, ale już nie, jak dotychczas, pozostałym sesjom. Wynika to z faktu, że urząd przewodniczącego Bundestagu należy do największej frakcji parlamentarnej, a w przyszłości nie będą to już (chadeckie) CDU i CSU, lecz (socjaldemokratyczna) SPD" - przypomina "Die Zeit".

Nowy parlament jest jednak odmłodzony. Prawie 30 procent deputowanych ma 40 lat lub mniej - w Bundestagu wybranym w 2017 roku odsetek ten wynosił zaledwie 15 procent. Wynika to głównie ze wzmocnienia SPD, Zielonych i liberalnej FDP. Emilia Fester i Niklas Wagener to 23-latkowie w obecnym parlamencie, co czyni ich najmłodszymi parlamentarzystami w historii. Ponad 40 procent deputowanych Zielonych ma mniej niż 40 lat, a w przypadku Lewicy jest to tylko 10 procent - wylicza "Die Zeit".

"Dwie transseksualne kobiety w Bundestagu" 

Po raz pierwszy do Bundestagu weszły dwie transseksualne kobiety. Są to reprezentujące Zielonych Tessa Ganserer z Bawarii i Nyke Slawik z Nadrenii Północnej-Westfalii.

"(Jednak), jeśli chodzi o udział kobiet, to (nowo wybrany) Bundestag nie reprezentuje dobrze niemieckiego społeczeństwa. Nieco ponad połowa Niemców to kobiety, ale w Bundestagu jest to już tylko jedna trzecia (34 procent)" - pisze gazeta. Jednocześnie oznacza to wzrost odsetka parlamentarzystek - w poprzednim Bundestagu było ich 31 procent. Najwięcej kobiet jest w grupie parlamentarnej Zielonych, najmniej - w grupie AfD.

Jeden mandat przypadł reprezentantowi mniejszości duńskiej i fryzyjskiej. Związek Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW) ostatni raz wystawił swojego kandydata w wyborach federalnych w 1961 roku, a deputowany tej partii ostatni raz zasiadał w niemieckim parlamencie w latach 1949-1953. Partie mniejszości narodowych w Niemczech są zwolnione z pięcioprocentowego progu wyborczego. Muszą tylko zdobyć wystarczającą liczbę głosów, aby zgodnie z procedurą obliczeniową uzyskać prawo do miejsca w Bundestagu. W wyborach federalnych w 2017 roku potrzeba było do tego około 63,5 tys. głosów.

Obecny Bundestag jest również większy niż poprzednie. Federalna ordynacja wyborcza przewiduje 598 miejsc, w tym 299 dla kandydatów bezpośrednich i 299 dla deputowanych, którzy dostają się z list landowych. W obecnym Bundestagu zasiada jednak 735 posłów, czyli o 26 więcej niż w poprzednim, co wynika ze specyfiki niemieckiej ordynacji wyborczej. Przed wyborami obawiano się, że Bundestag będzie liczył ponad 800 deputowanych - tak się jednak nie stało.

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem