more_horiz
Wiadomości

Negocjacje ws. Turowa. Kurtyka: przekazaliśmy propozycję, ruch należy do Czechów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:02
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że wczoraj polska strona przekazała Czechom propozycję rozwiązania sporu wokół kopalni Turów i teraz to do nich należy ruch w tej sprawie. Zaznaczył, że polski rząd jest zdeterminowany, by - w interesie regionu i mieszkańców po obu stronach granicy - jak najszybciej zawrzeć porozumienie.
KWB Turów. Zdjęcie ilustracyjne
KWB Turów. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Michał Kurtyka dodał, że zgodnie z deklaracjami Czechów Polska liczy na przyspieszenia negocjacji w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock turów free 1200.jpg
Co dalej z Turowem? Kolejne spotkanie ministrów Polski i Czech

"Dojrzała" umowa

Szef MKiŚ pytany przez dziennikarzy o rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni Turów odpowiedział, że przekazał ofertę na ręce czeskiego ministra środowiska Richarda Brabeca. Zaznaczył, że teraz to Czesi zajmą stanowisko w tej sprawie. Minister nie ujawnił szczegółów propozycji. - Ale liczę na to, że w jutro będziemy w stanie więcej powiedzieć - dodał.

Posłuchaj
00:16 Michał Kurtyka - ruch po stronie czeskiej (IAR).mp3 Michał Kurtyka; ruch po stronie czeskiej (IAR)

Minister stwierdził, że wypracowana umowa jest "już dojrzała". Zaznaczył, że tego typu porozumienie jest bardzo trudne i w normalnych warunkach negocjuje się je latami. - Te dyskusje, które miały miejsce praktycznie tydzień w tydzień, były niesłychanie intensywne - przekazał.

Czytaj także:

"Dobra oferta dla mieszkańców regionu"

Szef resortu klimatu i środowiska stwierdził, że według polskiego rządu "konieczne jest znalezienie takiego sposobu", by umowa - w formule złożonej wczoraj - została przyjęta przez Czechów. Dodał, że polska strona jest przekonana, iż to "dobra oferta dla mieszkańców regionu", gwarantująca bezpieczeństwo ekologiczne i ekonomiczne, a także odbudowę relacji obu państw.

W środę, jak przekazał Michał Kurtyka, wznowione będą dyskusje w tej sprawie, bo dziś jest w Czechach dzień wolny od pracy.

Posłuchaj
00:30 Szef MKiŚ - mamy dobrą ofertę dla mieszkańców regionu (IAR).mp3 Szef MKiŚ: mamy dobrą ofertę dla mieszkańców regionu (IAR)

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem