Coraz młodsze osoby są ofiarami wykorzystywania seksualnego. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego
W 2020 roku przeprowadzono 465 postępowań dotyczących m.in. przymusowej prostytucji. Najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego - podał niemiecki Federalny Urząd Kryminalny.
2021-09-29, 07:25
We wtorek Federalny Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden opublikował "Federalny raport o sytuacji w zakresie handlu ludźmi i ich wykorzystywania". Jak wynika z dokumentu, w 2020 roku, w Niemczech, zakończono 465 postępowań dotyczących m.in. przymusowej prostytucji, wykorzystywania seksualnego, a także przymusowych małżeństw. W porównaniu z rokiem 2019 jest to wzrost o 22,7 procent.
Powiązany Artykuł
Handel ludźmi, seks z nieletnimi, zorganizowana grupa przestępcza. R. Kelly uznany za winnego
Najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego
Podobnie jak we wcześniejszych latach, najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego. W 2020 roku zostało złożonych 291 takich przypadków. Dotyczą one sutenerstwa i przymusowej prostytucji. Choć liczba tych przypadków maleje, Federalny Urząd Kryminalny zwróci uwagę, że "wiek ofiar stale się obniża".
- Wysyłali Polki, by świadczyły usługi seksualne w Danii. CBŚP zatrzymało 6 osób
- Dziesiątki tysięcy osób zmuszanych do prostytucji we Włoszech. Kościół włącza się do walki z niewolnictwem
W 2019 roku prowadzono 178 śledztw przeciwko nastawionemu na zysk wykorzystywaniu seksualnemu. Wykryto wówczas, że do nielegalnego procederu zmuszano 251 nieletnich osób (to wzrost o 62 proc. w porównaniu do roku 2018). Najwięcej - bo 204 młodych ludzi - było w wieku między 14 a 17 rokiem życia. 42 osoby miały poniżej 14 lat. W przypadku 5 ofiar śledczym nie udało się ustalić dokładnie ich wieku.
REKLAMA
Kim są ofiary wykorzystywania seksualnego?
Z raportu BKA wynika, że ofiarami tego typu przestępstwa są kobiety z krajów Europy Wschodniej. Jak wynika z raportu, z powodu pandemii koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzenie przymusowego lockdownu, prostytucja i sutenerstwo przyjęło formę odwiedzin w hotelach czy w prywatnych mieszkaniach.
Prowadzono także dochodzenia w sprawie oferowania dziecka do świadczenia przez nie usług seksualnych, pornografii dziecięcej i pośrednictwa w świadczeniu przez nieletnich usług seksualnych.
Powiązany Artykuł
Przedszkolaki słuchaczami politycznego wiecu z agitacją LGBT. Kropiwnicki: uświadamiać wszystkich od najmłodszego
Kontakt przez internet i trend "spotkanie za kieszonkowe"
Co piąta ofiara nawiązała kontakt ze swoim oprawcom przez internet. Według Federalnego Urzędu Kryminalnego ma to związek z pandemią, ponieważ w tym czasie młodzi ludzie więcej czasu spędzają przed komputerem.
Popularnym stał się trend oferowania przez nieletnich usług seksualnych w ramach tzw. "spotkań za kieszonkowe".
REKLAMA
Dane podane w raporcie BKA opierają się na przekazanych przez landowe urzędy kryminalne, policję i służbę celną.
bf/dw.com
REKLAMA