Deklaracja UE ws Bałkanów. Poparcie dla europejskiej perspektywy, ale brak gwarancji członkostwa

Unia popiera europejską perspektywę państw Bałkanów Zachodnich, ale nie składa deklaracji dotyczących członkostwa. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała deklarację uzgodnioną przez ambasadorów 27 krajów na jutrzejszy szczyt w słoweńskim Brdo niedaleko Kranj z udziałem unijnych przywódców.

2021-10-05, 15:12

Deklaracja UE ws Bałkanów. Poparcie dla europejskiej perspektywy, ale brak gwarancji członkostwa
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Powiązany Artykuł

zdjęcie ilustracyjne.png
Przewodnicząca Komisji Europejskiej kończy podróż do krajów bałkańskich

Wspólnota nie zdecydowała się na daleko idące zapisy, takie jakie w 2003 roku, kiedy na szczycie w Salonikach mówiono wprost o członkostwie krajów Bałkanów Zachodnich. Teraz w projekcie deklaracji napisano jedynie, że Unia potwierdza jednoznaczne poparcie dla europejskiej perspektywy państw Bałkanów Zachodnich i że leży to we wspólnym strategicznym interesie.

Posłuchaj

Unia popiera europejską perspektywę państw Bałkanów Zachodnich (Relacja Beaty Płomeckiej, IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

W dokumencie mowa jest też o tym, że Unia potwierdza swoje zaangażowanie w proces rozszerzania, opierając się na reformach krajów kandydujących oraz na uczciwych i rygorystycznych warunkach. Takie brzmienie deklaracji to kompromis dwóch obozów w Unii.

Czytaj także:

W grupie opowiadającej się za rozszerzeniem Wspólnoty o kraje półwyspu bałkańskiego jest między innymi Polska. Wśród przeciwników główne rolę odgrywają Francja, Holandia i Dania. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na wniosek tych państw do deklaracji wpisano zdanie mówiące o niezbędnych reformach w Unii zanim zdecyduje się ona na przyjęcie nowych członków.

REKLAMA

Ponadto, jak ustaliła Beata Płomecka, z powodu podziałów nie udało się Słowenii, kierującej pracami Wspólnoty w tym półroczu, zapisać, że do 2030 roku kraje Bałkanów Zachodnich zostaną przyjęte do Unii Europejskiej.

IAR/ jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej