Unijny komisarz w wywiadzie dla węgierskiego dziennika: UE potrzebne jest nowe partnerstwo z Turcją

Unii Europejskiej potrzebny jest nowy rodzaj partnerstwa z Turcją zarówno we współpracy gospodarczej, jak i dotyczącej migracji - oznajmił unijny komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi w opublikowanym wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet".

2021-09-13, 12:11

Unijny komisarz w wywiadzie dla węgierskiego dziennika: UE potrzebne jest nowe partnerstwo z Turcją
Oliver Varhelyi. Foto: PAP/FRANCISCO SECO

- Musimy kontynuować realizację (dotychczasowego) porozumienia, ale są też nowe czynniki, które pojawiły się z czasem. Oczywiście pojawiły się aspekty, o których w latach 2015-16 jeszcze nie mogło być mowy. Chodzi o jak najbardziej kompleksowe wsparcie ochrony tureckiej granicy i wyzwanie, jakim dla Turcji, a więc i Europy, jest Afganistan - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

afganistan forum 1200 .jpg
"Miliony zagrożone głodem". Wysłannik ONZ ostrzega przed kryzysem w Afganistanie

Varhelyi ocenił, że kryzys afgański pokazał, że nie ma innego wyjścia jak współpracować z Ankarą. Powiedział, że w zeszłym tygodniu był w Turcji, gdzie rozmawiał m.in. o wysiłkach w celu zapobieżenia nowej fali migracyjnej. Jego zdaniem sytuację ułatwia fakt, że ostatnio dochodzi do odprężenia w stosunkach unijno-tureckich, choć nadal należy pracować nad rozwiązaniem otwartych kwestii.

- W porównaniu z 2015 r. wielka różnica polega na tym, że teraz mamy jeszcze czas i może nam się udać uniknąć kryzysu. Ale w tym celu trzeba podjąć odpowiednie kroki, położyć akcent na zapobieganie - oświadczył Varhelyi.

Czytaj więcej: 

Według niego należy wzmocnić także współpracę z Bałkanami Zachodnimi pod kątem migracji. Jak dodał, nie sprzyja temu procesowi fakt, że - Amerykanie przewieźli do regionu także takich Afgańczyków, którzy nie przeszli amerykańskiej kontroli bezpieczeństwa - zaznaczył. Ocenił, że stanowi to oczywiste ryzyko dla Europy i jest nie fair wobec sojuszników.

REKLAMA

Tłumaczył, że w stosunkach z Bałkanami Zachodnimi celem jest wspieranie długoterminowej stabilności i pokoju w regionie.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, Varhelyi powiedział: - Chcielibyśmy rozwiązać tę sprawę przed październikowym szczytem (UE-Bałkany Zachodnie). Zobaczymy, czy się uda - oświadczył. Przyznał też, że nie pomaga w tym fakt, że w Bułgarii – która sprzeciwia się negocjacjom akcesyjnym z Macedonią Północną – niedługo odbędą się już trzecie w tym roku wybory przedterminowe.

Varhelyi podkreślił, że opowiada się także za postępami w rozmowach akcesyjnych z Serbią.

REKLAMA

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej