"NS2 jest częścią problemu, a nie rozwiązania". Europosłowie o wysokich cenach energii

Grupa europosłów przestrzega Komisję Europejską przed działaniami rosyjskiego Gazpromu, który zabiega o zgodę na uruchomienie Nord Stream 2. Przedstawiciele pięciu grup politycznych w europarlamencie napisali w tej sprawie list do Komisji Europejskiej. Podpisało się pod nim dwóch Polaków - Jerzy Buzek w imieniu grupy chadeków i Zdzisław Krasnodębski w imieniu frakcji konserwatystów.

2021-10-05, 17:27

"NS2 jest częścią problemu, a nie rozwiązania". Europosłowie o wysokich cenach energii
Przez ostatnią dekadę Berlin ignorował rady swoich sąsiadów i USA, uzależniając się prawie całkowicie od rosyjskich dostaw.Foto: Reuters/Forum

Powiązany Artykuł

von der Leyen pap 1200.jpg
Powstanie strategiczna rezerwa gazu UE? Szefowa KE: będziemy o tym dyskutować

Europosłowie nawiązali do wysokich cen energii i podkreślili, że w tym kontekście Nord Stream 2 jest częścią problemu, a nie rozwiązania. Przytoczyli w liście do Komisji wypowiedzi rosyjskich urzędników, że uruchomienie drugiej nitki Gazociągu Północnego doprowadzi do redukcji cen gazu w Europie.

Posłuchaj

Europosłowie ws. wysokich cen energii: NS2 jest częścią problemu, a nie rozwiązania - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Deputowani wskazali na celowe działania Gazpromu, który ogranicza dostawy gazu i utrzymuje zmagazynowany surowiec na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich latach. "Gazprom i rosyjski rząd próbują stworzyć wrażenie, że eksploatacja gazociągu Nord Stream 2 jest niezbędna na nadchodzącą zimę, by zabezpieczyć dostawy gazu dla odbiorców z Unii Europejskiej i gospodarstw domowych" - napisali europosłowie.

Czytaj także:

Budowa Nord Stream 2 została zakończona, ale, by popłynął nim gaz, potrzebna jest zgoda niemieckiego regulatora i potem zielone światło dla certyfikacji Komisji Europejskiej. Europosłowie podkreślili, że przestrzegana musi być znowelizowana dyrektywa gazowa.

REKLAMA

Obecnie Nord Stream 2 nie spełnia jej wymogów. Chodzi o rozdział właścicielski, dopuszczenie innych firm do rurociągu i przejrzyste taryfy za przesył surowca.


IAR/ jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej