X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Historyczne dzieło zjednoczenia narodu jest nieuchronne". XI Jinping o relacjach chińsko-tajwańskich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 10:17
- Kwestia tajwańska to wyłącznie wewnętrzny problem Chin i żadna ingerencja z zewnątrz jest niedopuszczalna - powiedział prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas uroczystości obchodów 110-lecia Rewolucji Xinhai. - Zjednoczenie narodu musi i może się dokonać - dodał.
Xi Jinping
Xi JinpingFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Prezydent ChRL zaznaczył, że "historyczne dzieło zjednoczenia narodu" jest nieuchronne. Zarazem jednak - jak mówił - "w interesie narodu chińskiego, w tym - tajwańskich rodaków, jest, by proces ten przebiegał w sposób pokojowy".

shutterstock_ tapei tajwan 1200 free.jpg
Blisko 60 chińskich myśliwców i bombowców w strefie powietrznej Tajwanu

Prezydent ChRL i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odniósł się do stosunków z Tajwanem podczas uroczystości Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Tian’anmen w Pekinie.

- Nikt nie powinien lekceważyć twardej determinacji, niewzruszonej woli i wielkich możliwości narodu chińskiego, jeśli chodzi o obronę swej suwerenności oraz integralności terytorialnej - mówił przewodniczący Xi w wystąpieniu, którego głównym przesłaniem była konieczność kontynuacji obecnego kursu. Rządząca partia komunistyczna i jej przewodnia rola to - jak argumentował Xi Jinping - "warunek dalszego wzrastania Chin w siłę i zwiększania wpływów".

Czytaj również:

Agencje informacyjne podkreślają, że zapewnienia o pokojowym charakterze "zjednoczenia narodu" pojawiły się w momencie, gdy bezpieczeństwo militarne Tajwanu od 10 dni wystawiane jest na próbę przez lotnictwo chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu od początku października została naruszona 150 razy przez wojskowe samoloty ChAL-W. W poniedziałek został pobity dotychczasowy rekord dziennych rajdów - w ciągu jednego dnia do ADIZ wleciało 56 samolotów z Chin kontynentalnych, w tym - myśliwce Shenyang J-16 i SU-30 oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

Chiny chcą "zjednoczenia ojczyzny"

chinski samolot 1200 shutter
Dziesiątki chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu. "To rekord wtargnięć"

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 r., gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy.

Czytaj również:

- Tajwański separatyzm jest najpoważniejszą przeszkodą na drodze ku zjednoczeniu ojczyzny - oświadczył w sobotę prezydent ChRL Xi. Dodał, że ci, którzy optują za niepodległością Tajwanu "zostaną potępieni przez historię".

Rewolucja Xinhai doprowadziła do proklamowania Republiki Chińskiej i obalenia dynastii Qing. Rocznica wybuchu rewolucji, do którego doszło 10 października 1911 r., jest obchodzona jako święto państwowe Republiki Chińskiej. 

ng

Czytaj także

"Mogłyby zostać przekierowane do Polski". Chińskie media o zawieszeniu połączeń cargo z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 10:14
- Chiny mogą zawiesić bezpośrednie połączenia kolejowe z Litwą - pisze chiński dziennik "Global Times". Wcześniej chińskie media informowały też o możliwości wstrzymania wszystkich bezpośrednich połączeń lotniczych cargo z litewskimi portami. To reakcja chińskich władz na pogłębiający się konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Wilnem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe w historii wtargnięcie chińskich samolotów nad Tajwan. "To prowokacja i pokaz siły"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 09:49
To dobowy rekord - podał tajwański resort obrony, informując o naruszeniu przestrzeni powietrznej kraju przez 39 chińskich myśliwców. Władze określają te incydenty mianem prowokacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna prowokacja Chin. Samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:54
52 chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - poinformował tajwański resort obrony. To kolejna prowokacja Pekinu, zaledwie dwa dni po rekordowym wtargnięciu 39 samolotów ChRL w tajwańską ADIZ.
rozwiń zwiń